reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy i zwrot lokalu bywa bardzo wysoka. Niektóre z firm deweloperskich nakładają bowiem kary w wysokości nawet do 8% wartości nieruchomości. Problem wydaje się jednak o tyle niewielki, że coraz mniej osób decyduje się na odstąpienie od umowy.

Kara umowna jest zastrzeżeniem, które może zostać zawarte w umowie, na mocy którego naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nastąpi poprzez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Z jednej strony ma stanowić bodziec dyscyplinujący dłużnika do należytego wykonania zobowiązania, z drugiej stanowi wzmocnienie pozycji wierzyciela.

Najczęstszą przyczyną odstąpienia od umowy sprzedaży lokalu jest kłopot z uzyskaniem przez klienta kredytu. Deweloperzy różnie traktują taką sytuację. Wysokość kary za odstąpienie od umowy może sięgać nawet kilku procent wartości nieruchomości. Deweloperzy podkreślają, że sprzedaż mieszkania wiąże się z pewnymi kosztami, w związku z czym konieczne jest zapewnienie pewnej ochrony.

W praktyce, takie koszty nie są często przez klientów ponoszone. Zanim zostanie zawarta właściwa umowy sprzedaży, strony podpisują bowiem umowę rezerwacji. Klient zyskuje wówczas czas na załatwienie kredytu w banku. Jeżeli to się nie uda, wówczas umowa rezerwacji zostaje rozwiązana, a klient najczęściej nie ponosi żadnych kosztów.

Zobacz: Nieruchomości

Kara za odstąpienie od umowy jest wyrażona albo odpowiednim odsetkiem wartości nieruchomości bądź też kwotowo. Niektóre firmy nie przewidują żadnych kar umownych, jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło na skutek nieuzyskania kredytu. W takim przypadku należy jednak przedstawić odpowiednie zaświadczenie od banku (lub kilku banków).

Zobacz również: Umowy

Niektóre z firm deweloperskich w ogóle rezygnują z nakładania kar. Wiąże się to z faktem, że coraz mniej osób odstępuje od umów. Zanim zdecydują się na zakup mieszkania, dokładanie analizują swoje możliwości finansowe, kalkulują swoją zdolność kredytową. Dopiero mając pewność, że uzyskają kredyt, decydują się na podpisanie umowy z deweloperem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama