reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

Zmiana przepisów jest skutkiem wyroku z Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 września 2009 r. Skutkiem tego wyroku jest usunięcie wymogu, aby decyzja o warunkach zabudowy, konieczna do legalizacji samowoli zbudowanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, była ostateczna już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego.

Zmiany w obowiązujących przepisach zakładają, że do legalizacji obiektu budowlanego wystarczy przedstawienie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Właściciel, który dopuścił się samowoli budowlanej, będzie musiał przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego.

Inwestor uzyska pozwolenie na budowę nawet po zakończeniu budowy.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Jeśli na terenie na którym stanął dom czy budynek gospodarczy, jest plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor aby zalegalizować obiekt, będzie musiał przedstawić dokumenty stwierdzające jego zgodność z planem, tzn. że tego rodzaju obiekt mógł w ogóle powstać na danym terenie.

W przypadku gdy budowa obiektu została wstrzymana, będzie musiał przedstawić nowy projekt budowlany i wszystkie wymagane opinie. Wtedy dopiero uzyska zgodę inspektora nadzoru budowlanego na wznowienie budowy. Inspektor będzie mógł nakazać rozbiórkę obiektu jeśli uzna, że postawiono go z naruszeniem prawa budowlanego. Będzie mógł również nakazać wykonanie poprawek i doprowadzenie obiektu do zgodności z prawem.

Inwestorzy, którzy będą chcieli zalegalizować samowolę mają obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Zalegalizowanie domu kosztuje aż 50 tys. zł.

Zobacz również: Na czym polega podział nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama