reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak działają pośrednicy nieruchomości

Jak działają pośrednicy nieruchomości

Po wakacyjnym odpoczynku, już wkrótce rynek nieruchomości znów znacznie się ożywi. Chcą skorzystać z tego również nieuczciwi pośrednicy. Jak się przed nimi ustrzec?

Najważniejszą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest fakt, czy wybrany przez nas pośrednik posiada licencję. Oczywiście, nie jest to gwarancją, że nie zostaniemy oszukani, ale będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z osobą należycie przygotowaną do zawodu i ubezpieczoną. Poza tym, numer licencji i nazwisko pośrednika daje nam możliwość sprawdzenia w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami czy dana osoba w nim rzeczywiście widnieje.

Nie należy ufać tym, którzy twierdzą, że licencję dostaną już wkrótce lub, że pokażą ją nam przy najbliższej okazji. Trzeba również pamiętać, że licencję otrzymuje konkretna osoba, a nie firma.

Każdy licencjonowany pośrednik nieruchomości musi być ubezpieczony. Co więcej, jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Dotyczy ono odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez działanie bądź zaniechanie pośrednika (w razie wystąpienia takiej sytuacji będziemy mogli dochodzić odszkodowania).

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Jeżeli pośrednik chce od nas zapłaty za swoje usługi z góry, powinno wzbudzić to nasz niepokój. Każdy agent, owszem, pobiera prowizję (na ogół ok. 2% od wartości nieruchomości), dzieje się tak jednak dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Odstępstwem od tej zasady jest wyłącznie zadatek, który niekiedy przez pośredników jest pobierany przy zawieraniu umowy przedwstępnej.

Pamiętaj, że agent nie ma prawa pobierać żadnych opłat za samo pokazanie mieszkania!

Najlepszym pomysłem jest korzystanie z usług sprawdzonych pośredników. Warto więc spytać rodzinę i znajomych. Może ktoś z nich poleci Ci biuro, z którego sam korzystał. Jeżeli zdecydowałeś się już na usługi konkretnego pośrednika, zajrzyj do Internetu. Możesz odszukać tam jego poprzednich klientów i dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest osobą rzetelną, uczciwą i godną zaufania. Sprawdź również samo biuro. Możesz popytać osoby mieszkające w jego okolicy o to, jak długo funkcjonuje i czy w ogóle prowadzi tu swoją działalność.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama