reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Powiększające się grono emerytów, których świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, poszukuje alternatywnych źródeł finansowania. Ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak prace nad nim znacznie się przedłużają. W związku z zaistniałą sytuacją, na rynku pojawiły się firmy, oferujące rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest usługą finansową adresowaną do osób starszych, posiadających np. prawo własności nieruchomości czy użytkowania wieczystego. Poprzez umowę kredytu hipotecznego instytucja kredytująca zobowiązuje się do wypłaty na rzecz kredytobiorcy, przez określony czas, oznaczonej w umowie kwoty środków pieniężnych lub udostępnia kwotę kredytu w formie wypłaty jednorazowej. Środki uzyskane przez kredytobiorcę z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Wymagalność kredytu jest zasadniczo odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy).

Kredytobiorca do dnia swojej śmierci pozostanie właścicielem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie maił prawo do zamieszkiwania w nieruchomości do dnia swojej śmierci.

Do zawierania umów odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione są banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, których działalność objęta jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub właściwych organów nadzoru w innych niż Polska państwach członkowskich.

Zobacz również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Na rynku pojawiły się firmy oferujące osobom w podeszłym wieku rentę w zamian za przeniesienie na nie prawa własności domu lub mieszkania. Instytucja dożywocia została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego.

Dożywotnik może otrzymać od banku na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie:

1. comiesięczną rentę oraz

2. dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).

Instytucja dożywocia nie chroni jednak w sposób dostateczny interesów emerytów. Nie określa ona bowiem w żaden sposób tego ile pieniędzy powinien minimalnie otrzymać senior za oddanie swojego mieszkania. Zależy to od podpisanej umowy.

Firmy oferujące rentę dożywotnią zapewniają, że dzięki ich usługom emeryci będą mogli poprawić jakość i poziom swojego życia. Jedyne co muszą zrobić, to przenieść prawo własności swojego domu lub mieszkania na firmę, z możliwością zamieszkiwania w nim do końca swojego życia. W zamian otrzymają comiesięczną rentę.

Pani Ania ma 65 lat. Postanowiła zawrzeć umowę z firmą oferującą renty dożywotnie. Jej mieszkanie jest warte 350 tys. zł Oznacza to, że będzie ona mogła otrzymać rentę w wysokości 470 zł miesięcznie.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama