reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Za co płaci najemca a za co właściciel?

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Wynajmujący ma obowiązek utrzymywania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. Obowiązek ten obejmuje wymianę uszkodzonych czy zniszczonych części składowych i przynależności rzeczy oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów, poza drobnymi połączonymi ze zwykłym używaniem rzeczy. Jakie naprawy należy uznać za drobne, a więc obciążające najemcę, zależy nie tylko od ich technicznych właściwości, ale także od panującego zwyczaju.

Za konieczne mogą być uznane nakłady, doprowadzające wynajęty lokal do stanu sprzed dewastacji oraz ewentualnie takie nakłady, które przeciętnie rzecz biorąc służą określonemu wysokiemu standardowi lokalu użytkowego i bez których lokal na cele użytkowe w ogóle mógłby być wykorzystywany.

Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Zobacz również: Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Wynajmujący ma obowiązek zadbać o to, aby sprawnie działał dźwig oraz instalacje umożliwiające korzystanie z wody, paliw gazowych, ciekłych, ciepła oraz energii elektrycznej. W tym celu powinien zapewnić naprawę bądź wymianę instalacji wodociągowej, gazowej, a także stolarki okiennej i drzwiowej, podłogi, posadzki, a nawet tynków.

Najemca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić wynajmującego, gdy okaże się że lokal wymaga napraw, które obciążają wynajmującego. Niezawiadomienie we wskazanym czasie może rodzić po stronie najemcy odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę.

Wynajmujący musi wyrazić zgodę na wszelkie ulepszenia, które zamierza wprowadzić do lokalu najemca. Strony w tej sprawie powinny zawrzeć umowę na piśmie, w której określają w jaki sposób się rozliczają.

Zadaj pytanie na Forum naszego serwisu

Najemca jest zobowiązany utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i higienicznym. Z własnej kieszeni musi finansować naprawę i konserwację:
1. podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych, okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
2. drzwi i okien,
3. wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,
4. trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków, i umywalek wraz z syfonami, baterii itp.,
5. osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów, oraz osprzętu anteny zbiorczej,
6. etażowego centralnego ogrzewania, a gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego (właściciela) – także jego wymianę,
7. przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym bezzwłocznego usuwania niedrożności,
8. innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych (piwnic, komórek itd.) przez malowanie czy naprawę.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama