| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Projekt biurowca z wykorzystaniem rozwiązania pasywnego budownictwa

Projekt biurowca z wykorzystaniem rozwiązania pasywnego budownictwa

Budownictwo pasywne to stosunkowo nowa koncepcja. Głównym autorem tejże koncepcji jest Wolfgang Feist – założyciel Instytutu Budownictwa Pasywnego. Jego zdaniem, aby skutecznie ogrzać budynek, należy wykorzystać w tym celu tzn. „pasywne źródła ciepła” (czyli, np.: urządzenia elektryczne albo naturalne słońce).

Rozwiązania, z wykorzystaniem „pasywnego źródła energii” stosowali już Rzymianie oraz Grecy. Co ciekawe, stosowali oni np. powszechnie znany system centralnego ogrzewania – z wykorzystaniem naturalnego ruchu ogrzanego powietrza.

Rozwiązanie tego typu było stosowane np. w łaźniach publicznych. Aby ogrzać pomieszczenie, umieszczali oni w piwnicach piec, który podgrzewał powietrze. Następnie powietrze znajdujące się w piwnicy, za pomocą systemu kanałów umieszczonych w podłodze lub na ścianach, wędrowało w najwyżej położone warstwy budynku.

Na wstępie, należy zaznaczyć, że ogrzewanie zimą a klimatyzowanie latem – pomieszczenia biurowego pochłania ogromne ilości energii. Dlatego warto, zdecydować się na projekt biurowca z wykorzystaniem rozwiązania pasywnego budownictwa. Założeniem takiej koncepcji jest maksymalne wykorzystanie przyrody do ogrzewania lub klimatyzowania pomieszczeń biurowych.

W projekcie biurowca pasywnego, zaleca się, aby okna był położone w płytkich wnękach – w celu czerpania z nich największej ilości słońca do pomieszczenia. Warto również, w ścianach gmachu położonych od wewnątrz założyć tzn. świetliki. Czasem, aby nie korzystać ze sztucznego światła, można inaczej rozmieścić pomieszczenia.

Aby zapewnić pracownikom komfort pracy, należy pomyśleć o odpowiedniej temperaturze, w zależności od pory roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ temperatura powietrza wpływa na efektywność pracy.

Zobacz: Zalety domu pasywnego

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu wentylacji, można zapewnić pracownikom biurowca odpowiednią temperaturę, bez stosowania powszechnie znanej klimatyzacji oraz systemu ogrzewania. W tym celu, stosuje się system wentylacji, który wykorzystuje naturalną cyrkulację powietrza.

Zastosowanie powyżej opisanego system wentylacji przyczynia się do swobodnego przepływu powietrza w biurowcu. Powietrze wędrujące w poszczególnych pomieszczeniach jest ogrzewane zimą, natomiast latem jest chłodzone. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, warto również pomyśleć o odpowiednim kształcie oraz wielkości pomieszczeń oraz przewodów wentylacyjnych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Konkludując, warto także pamiętać o tym, że nasze ciało posiada naturalną temperaturę około 36 ºC. Ciało ludzkie jest swego rodzaju tzn. „naturalnym kaloryferem”. Poprzez zastosowanie porą zimową termoizolacji, ciepło emitowane przez ciało, nie przedostanie się na zewnątrz. Natomiast chłodzenie zapewnia się poprzez dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, służących do podgrzewania i chłodzenia powietrza, można obniżyć swoje wydatki nawet o kilkanaście razy od wydatków związanych z użytkowaniem urządzeń tradycyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »