| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wysokośc czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Wysokośc czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali po preferencyjnych kosztach. Choć ustalenie wysokości czynszu należy do TBS, to nie może ono przekroczyć ustawowo wskazanej kwoty.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego ustala wysokość czynszu tak, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę. Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego czynsz nie może jednak przekroczyć 4% wartości odtworzeniowej lokalu.

Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wskaźnik przeliczeniowy jest różny w zależności od województwa, w którym znajdują się budynki TBS. Ogłaszany jest kwartalnie, przez wojewodę.

Dla województwa mazowieckiego, wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wynosi 4.110,00. Maksymalny czynsz za m² lokalu wynosi więc: (4110:12)4% = 342,5zł4% = 13, 7 zł/m².

Zobacz również serwis: TBS

Istotnym uprawnieniem Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest możliwość weryfikowania dochodów najemców. Jak wiadomo, aby w ogóle móc ubiegać się o najem w w TBS, suma ich przeciętnych miesięcznych dochodów nie że przekraczać pewnego ustawowego maksimum. Co więcej, najemcy są zobowiązani do składania, raz na 2 lata (do 30 kwietnia) deklaracji, w której wykazuje wysokość średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Nieterminowe złożenie takiej deklaracji, ale przede wszystkim – przekroczenie ustawowego progu, powoduje, że TBS może wypowiedzieć najemcy wysokość czynszu. W takiej sytuacji, TBS nie będzie już związany wskazaną w ustawie graniczną wartością czynszu – będzie mógł ja ustalić dowolnie. Oznacza to, że ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, chroni w pełni tylko te osoby, które spełniają wszelkie przewidziane tą ustawą warunki.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »