| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najemca w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Najemca w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali mieszkalnych po stosunkowo niskich kosztach dla osób mniej zamożnych. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć więc, jak zostać najemcą w TBS.

Podstawowym kryterium wynajęcia lokalu w TBS jest spełnienie dwóch ustawowych warunków. Pierwszym z nich jest nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu w danej miejscowości. Drugi dotyczy zaś sumy przeciętnych miesięcznych dochodów członków gospodarstwa domowego, która nie może przekraczać pewnego ustawowego maksimum. Miesięczny dochód potencjalnych najemców w TBS nie może przekraczać 1,3 średniego wynagrodzenia w danym województwie więcej niż:
• o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym;
• o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym;
• o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.

Zobacz również serwis: TBS

Złożyć wniosek może wyłącznie osoba, która spełnia powyżej wskazane, ustawowe warunki. W takim przypadku, należy to uczynić na specjalnie przygotowanym przez TBS formularzu, w siedzibie Towarzystwa. Co do zasady, wnioski mogą być składane wyłącznie w ściśle określonych terminach, np. w chwili rozpoczynania nowej inwestycji.

Złożone wnioski są rozpatrywane przez Komisję Kwalifikacyjną. W każdym Towarzystwie Budownictwa Społecznego obowiązuje Regulamin Przyznawania Mieszkań. W oparciu o jego postanowienia Komisja decyduje o zawarciu umowy najmu z kandydatem.
W razie zakwalifikowania się, najemca jest zobowiązany do wpłaty kaucji. Nie może ona przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu. Co ważne, nie stanowi on kapitału TBS. Jest jedynie zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń wobec najemcy z tytułu np. niezapłaconego czynszu czy zniszczenia wynajmowanego lokalu.

Zobacz również serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »