| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

Pierwsze pytanie, które należy sobie postawić to pytanie o to, gdzie ma być usytuowany nasz dom. W tej materii należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Musimy zastanowić się, w jakiej odległości od większego miasta chcemy kupić działkę. Oczywiście im bliżej, tym cena m² wyższa, ale mniej czasu zajmie nam dojazd do pracy (przy założeniu, że tam znajduje się nasze miejsce pracy). Samo otoczenie działki jest równie istotne. Warto zwrócić uwagę, czy w okolicy znajduje się już wiele zabudować i czy są one zamieszkane. Czy będziemy mieszkać w pobliżu lasu czy też ruchliwej ulicy. Ocena położenia działki jest jednak uzależniona od naszych potrzeb i oczekiwań.

Jednym z ważniejszych pytań jest - czy działka jest w połączona z drogami dojazdowymi i jak wygląda kwestia komunikacji miejskiej (czy i jak często jeżdżą autobusy, ewentualnie inne, alternatywne środki komunikacji, np. pociągi). Oprócz tego, należy też zainteresować się, czy w pobliżu znajdują się sklepy, apteka, ewentualnie szkoła czy przedszkole lub inne obiekty, które wydają się nam niezbędne do funkcjonowania.

Zobacz również serwis:  Konsument - dom

Bardzo istotną kwestią jest, czy nasza działka ma dostęp do mediów, tj. prądu, wody, gazu i kanalizacji. Ponadto, warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość podłączenia się do sieci telefonicznej i internetowej.

Z kwestii bardziej formalno-prawnych, niezbędne jest przejrzenie księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Kupując działkę, powinniśmy mieć pewność, że osoba, która ją nam sprzedaje rzeczywiście jest jej właścicielem. Ważne jest również potwierdzenie, że nie jest oba obciążona żądnym prawem (w tym w szczególności hipoteką).

Istotne wydaje się również zaznajomienie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego, czy nasza działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną. Jeżeli jednak takiego planu nie ma, można poprosić właściciela, aby wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy. Z odpowiednim wnioskiem należy zgłosić się do urzędu gminy.

Zobacz również serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »