| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Dom czy mieszkanie - co wybrać

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Dom czy mieszkanie?

Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Ich dokładne rozważenie, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i możliwości finansowe, jest niezbędne. Warto też zadać sobie pytanie, na jakie ustępstwa jesteśmy gotowi pójść.

Z całą pewnością życie w domu jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Większa powierzchnia, to więcej przestrzeni. Poza tym, na ogół dysponujemy również mniejszym lub większym przydomowym ogródkiem. Jesteśmy w większej mierze niezależni od sąsiadów.

Jednak dom na obrzeżach to również pewne minusy. Nasz dom – oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum miasta, gwarantuje nam, niestety, dłuższe dojazdy do pracy czy szkoły, o ewentualnym staniu w korkach, nie wspominając. Różnie bywa także z komunikacją miejską. Jeżeli nawet nie mamy za daleko do przystanku autobusowego, to często jeżdżą one co 30-40 minut. Wymaga to z całą pewnością dobrej organizacji i pilnowania rozkładów jazdy. Podróże do pracy (szkoły) i z powrotem mogą więc zająć nam dość sporą część dnia. Nie dla każdego jednak może stanowić to problem, gdyż niewątpliwe plusy mieszkania w domu będą przeważać. Dla innych, nawet takich, którzy początkowo entuzjastycznie odnosili się do przeprowadzki do domu za miasto, może się to po pewnym czasie okazać męczące.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Utrzymanie domu

Większa powierzchnia domu to także więcej przestrzeni do utrzymywania w porządku. Kwestia niby zupełnie drugorzędna, a jednak może znacznie uprzykrzyć zamieszkiwanie w domu.

Koszt utrzymania domu będzie raczej dość podobny do mieszkania. Jednak kupując dom należy pamiętać, że to my jesteśmy jego wyłącznymi właścicielami i to my musimy o niego dbać. Wiele rzeczy, które w bloku załatwi za nas spółdzielnia, w domu musimy zrobić samodzielnie (np. zadbać o wywóz śmieci, dokonać niezbędnych napraw).

Ceny

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę również nasze finanse. W Warszawie, mając do dyspozycji 500 tysięcy złotych, stać nas będzie na dom o powierzchni ok.120 – 140 mkw, raczej nie więcej. Za tą samą kwotę możemy kupić mieszkanie o pow. 40 mkw w samym centrum miasta, a w dzielnicach dalszych (np. na Białołęce) nawet o pow. 75 mkw.

Główną zaletą mieszkania jest przede wszystkim to, że w ogromnej większości przypadków, w pobliżu znajduje się wszystko to, co jest nam potrzebne. Od komunikacji miejskiej zaczynając, przez sklepy centra handlowe, miejsca rozrywki, na naszej pracy (szkole) kończąc. Niemniej jednak, osoby, które od lat mieszkają w domu jednorodzinnym często powtarzają, że za nic w świecie nie przeprowadziłyby się do bloku. Mieszkanie, z całą pewnością nie daje nam takiego komfortu jak dom. Dom pozwala nam oderwać się od zgiełku miasta, zapewnia nam większą swobodę, ciszę i spokój, umożliwia lepszy wypoczynek.

Wszystko zależy jednak od oferty. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wszelkie istotne dla nas czynniki. Większy komfort, świeże powietrze czy własny ogród mogą okazać się bowiem niewystarczającą rekompensatą za godziny spędzone na dojazdach.

Zobacz również serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »