reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak opodatkować najem?

Jak opodatkować najem?

Z początkiem 2010 roku została wprowadzona korzystna zmiana dla podatników, która wprowadza m.in. 8,5-proc. stawkę ryczałtu od przychodów z najmu bez żadnych limitów.

Podatnicy zajmujący się wynajmem prywatnego majątku mogą przychody z tego tytułu opodatkować w dwojaki sposób – według ich wyboru:
1. na zasadach ogólnych wg skali podatkowej;
2. ryczałtem ewidencjonowanym.

Metoda pierwsza - opodatkowanie na zasadach ogólnych - zezwala na uwzględnianie przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu poniesionych w związku z tym wynajmem.

Uzyskany dochód należy opodatkować wg skali podatkowej, co stanowi co najmniej 18-proc. podatek – co nie jest korzystnym rozwiązaniem.

Stawka podatku przy ryczałcie ewidencjonalnym jest dużo niższa. Stawka ta wynosi jedynie 8,5%.

Jednakże przy ustalaniu podstawy opodatkowania i podatku nie uwzględnia ponoszonych w związku z najmem różnego rodzaju kosztów. Natomiast należy opodatkować uzyskany przychód.

„Domyślną” formą opodatkowania przychodów z tytułu najmu, podnajmu bądź dzierżawy, są zasady ogólne wg skali podatkowej.

Zobacz: Czym jest najem w sektorze prywatnym

Należy podkreślić, że osoba wynajmująca prywatnie lokal mieszkalny, czy też użytkowy nie osiąga z tego tytułu wyłącznie korzyści. Co oznacza, że osiąganie przychodów z najmu, jak i z każdego innego źródła, wymaga ponoszenia wydatków. Warto podkreślić, że podatnik może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu.

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama