reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Protokół zdawczo – odbiorczy oraz dodatkowe pozwolenia w umowie najmu

Protokół zdawczo – odbiorczy oraz dodatkowe pozwolenia w umowie najmu

Umowa najmu nieruchomości zawarta na okres krótszy niż rok może być zawarta w dowolnej formie, pozostałe umowy zawiera się w formie pisemnej. W każdej umowie najmu należy określić dokładnie: strony umowy, przedmiot najmu, czynsz i formę jego uiszczania, okres na jaki została zawarta, jako postanowienia ogólne. W celu uniknięcia nieporozumień w trakcie korzystania oraz przy zwrocie lokalu warto załączyć do umowy dodatkowe pozwolenia wskazujące uprawnienia i obowiązki stron a także protokół zdawczo - odbiorczy.

Podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu stanowi protokół zdawczo – odbiorczy sporządzany przed objęciem lokalu przez najemcę. Powinien w nim być określony stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim urządzeń i instalacji, podane umeblowanie lokalu, ilość przekazanych kompletów kluczy, jak również stany i numery liczników prądu, wody , gazu. Wyszczególniając wartościowe przedmioty znajdujące się wynajmowanym lokalu można również uchronić się od ewentualnych kradzieży. Warto przy tym szczegółowo je opisać, wskazując markę oraz stopień zużycia. Zarówno umowa najmu oraz stanowiący do niej załącznik jakim jest protokół zdawczo – odbiorczy powinny być sporządzone w dwóch egzemplarzach, po jednej dla stron.

Dodatkowe pozwolenia zawarte w umowie umożliwiają regulację stosunku między stronami np. w kwestii posiadania zwierząt, korzystania z ogrodu, piwnicy, garażu znajdującego się na terenie nieruchomości. Najemcy zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w lokalu także powinni szczegółowo określić rodzaj wykonywanej działalności oraz na jakich zasadach będzie się odbywała.

Zobacz również serwis: Wzory umów

Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu najmu i szkód powstałych w przedmiocie najmu ponad jego prawidłowe używanie. Wysokość kaucji nie może przekroczyć dwunastokrotności ustalonego czynszu i w umowie powinna być zawarta zarówno jej wysokość, sposób i termin płatności. W praktyce kaucja najczęściej stanowi równowartość jednomiesięcznego lub dwumiesięcznego czynszu i wpłacana jest przez najemcę w dniu podpisania umowy najmu, a następnie zwracana po jej zakończeniu, jeżeli oczywiście nie zaistnieją przesłanki uprawniające do potrącenia z kaucji należności wynajmującego. 

Zobacz również serwis: Umowy

Warto pamiętać, że wynajmujący ma miesiąc czasu na zwrot kaucji od daty opuszczenia lokalu przez najemcę. Kaucja może być ustanowiona również jako odszkodowanie w przypadku odstąpienia od umowy przez najemcę przed terminem określonym w umowie, z przyczyn nie leżących po stronie wynajmującego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama