reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Gmina ustala podatek od nieruchomości

Gmina ustala podatek od nieruchomości

Gminne organy podatkowe, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mają obowiązek wydania osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości za konkretny rok.

Zobowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są zarówno osoby będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów. W niektórych przypadkach także posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, czyli nabycie tytułu prawnego do przedmiotu jego opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. A zatem jeżeli kupujący nabędzie nieruchomość 20 sierpnia 2010 r. to obowiązek zapłaty podatku powstanie od 1 września 2010 r.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Kończąc budowę 18 czerwca 2010 r. będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od 1 stycznia 2011 r.

Często powstaje sytuacja, w której podatnicy przez lata nie płacą podatku, ponieważ organy podatkowe nie wydają decyzji. WSA w Warszawie orzekł, że organ podatkowy ma prawo wydać decyzję wymiarową, ustalającą podatek zarówno na rok bieżący jak i lata poprzednie, pod warunkiem, że nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania. W praktyce oznacza to, że właściciel nieruchomości może otrzymać wezwanie do zapłaty podatku nawet za ostatnie pięć lat. Sąd podkreślił przy tym, że podatnik nie posiadający wystarczających środków do zapłaty podatku, może w odpowiednim trybie wystąpić do organu podatkowego o umorzenie zaległości.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Organ podatkowy wydając decyzję wymiarową dotyczącą podatku od nieruchomości musi adresować ją do wszystkich współwłaścicieli, pominięcie chociażby jednego z nich skutkuje stwierdzeniem nieważności wydanej decyzji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama