REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Marta Piórkowska
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Proponowane przez ministerstwo zmiany zakładają, że usługi pośrednictwa będzie mógł oferować każdy kto posiada polisę odpowiedzialności cywilnej. Osoby nie posiadające OC będą mogły brać udział w transakcjach, pod nadzorem ubezpieczonego przedsiębiorcy.

REKLAMA

Zbyt wysokie koszty uzyskania licencji ograniczają dostęp do zawodu pośrednika

Obecnie licencję zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami mogą uzyskać osoby, które posiadają wyższe wykształcenie, ukończyły studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz odbyły praktykę zawodową. Koszt studiów podyplomowych to ok. 3500 tysiąca złotych, koszt postępowania kwalifikacyjnego 400 złotych do tego należy dodać koszty odbywania praktyk 2-3 tys. zł oraz obowiązkowych szkoleń podnoszących kwalifikacje 300-600zł. Praktykę można odbyć indywidualnie u licencjonowanego pośrednika i wtedy kandydat na pośrednika odbywa ją bezpłatnie.

Zobacz również serwis: Konsument  i umowy

Poza odpowiednim wykształceniem oraz praktyką pośrednicy mają również obowiązek posiadania OC oraz przechodzenia regularnych szkoleń. Ma to na celu zapewnienie klientom minimum bezpieczeństwa w dokonywanych transakcjach. Zdaniem pośredników zniesienie licencji i dopuszczenie do zawodu osób niespełniających powyższych wymogów zwiększy ryzyko nieudolnych transakcji.


Pośrednicy przeciwni zniesieniu licencji

Już dziś w Polsce pracuje ok. 25 tys. osób nieposiadających licencji, czyli dwa razy więcej niż uprawnionych pośredników. Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa wykonywanie czynności zmierzających do sprzedaży, najmu lub dzierżawy nieruchomości nie wymaga szczególnych kwalifikacji zawodowych. Najważniejsze z punktu widzenia konsumenta umowy, przy których zawieraniu może uczestniczyć pośrednik to umowy sprzedaży nieruchomości poświadczane przez notariusza na którym ciąży odpowiedzialność za rzetelność transakcji (sprawdzanie ksiąg wieczystych itp.). W praktyce pośrednictwo ogranicza się do przedstawienia np. oferty sprzedaży nieruchomości bez uprzednich oględzin i sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Z powyższą argumentacją nie zgadzają się pośrednicy, którzy uważają , że ich udział w przeprowadzanych transakcjach jest dużo szerszy, a do ich obowiązków należą negocjacje cenowe, ustalenia warunków umowy, określenie sposobów płatności itp., natomiast notariusz odpowiada jedynie za formę prawną przeniesienia własności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Pośrednicy uważają także, że rezygnacja z ustawowych wymogów wykonywania działalności zawodowej pośrednictwa m.in. brak karalności za przestępstwa oznacza automatyczne dopuszczenie do świadczenia usług osób karanych i niewykształconych. Ministerstwo odrzuca ten argument powołując się na kodeks karny i ustawę prawo o działalności gospodarczej, których przepisy stanowią, że przedsiębiorca wobec którego prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej działalności gospodarczej nie będzie mógł wykonywać takiej działalności.

Projekt Ministerstwa Gospodarki zawierający omawiane propozycje zmian w dostępie do zawodu pośrednika jest na etapie konsultacji resortowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA