reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

Przed 2010 rokiem obowiązywały zróżnicowane stawki, część osób wynajmujących decydowała się na opodatkowanie najmu na ogólnych zasadach. W sytuacji, kiedy dana osoba miała wysokie przychody i koszty związane z wynajmowaniem mieszkania, to korzystniejsze dla nich było rozliczanie podatku od dochodu według skali, gdzie przychód można pomniejszyć o koszty. Od 2010 roku została zniesiona wyższa stawka ryczałtu. Dzięki takiemu rozwiązaniu – forma opodatkowania stanie się opłacalna także dla wynajmujących, którzy uzyskują wysokie przychody.

Dotychczas ryczałt w wysokości 8,5 procent obowiązywał przy najmie nie przekraczającym równowartości 4 tys. euro. Powyżej tej kwoty podatek od nadwyżki wzrastał do 20 procent.

Zobacz również serwis: Najem

Podatnicy, którzy zdecydują się na opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem, zapłacą jednolitą stawkę 8,5 procent – bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów.

Reasumując należy podkreślić, początek 2010 r. przyniósł korzystne zmiany dla podatników, którzy osiągają przychody z najmu prywatnego, tzw. niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z początkiem roku ujednolicona została stawka ryczałtu dla najmu i wynosi ona obecnie 8,5 procent. Natomiast zlikwidowana została podwyższona 20 procentowa stawka, którą należało stosować w przypadku gdy przychody wynajmującego przekroczyły określony limit.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama