reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Żołnierzom przysługuje prawo zakwaterowania, które mogą realizować na trzy sposoby, mianowicie poprzez kwaterę służbową, zakwaterowanie internatowe albo świadczenie mieszkaniowe. W celu uzyskania przydziału kwatery należy złożyć wniosek poświadczony przez dowódcę jednostki, a skierowany do dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wnioski co do zasady realizowane są według kolejności wpływu, z zastrzeżeniem jednak pierwszeństwa do przydziału kwatery żołnierzy kontraktowych. Przy ustalaniu powierzchni kwatery uwzględnia się stanowisko służbowe oraz posiadanie rodziny przez żołnierza. Wszyscy zainteresowani mają prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełnią służbę, chyba że wyrażą zgodę na przydzielenie kwatery w innym mieście.

W przypadku nieprzydzielenia żołnierzowi kwatery, może wybrać pomiędzy zakwaterowaniem internatowym a świadczeniem mieszkaniowym. Zakwaterowanie internatowe jest bezpłatne i zgodnie z nowymi przepisami nie obejmuje członków rodziny (obecnie zamieszkali mogą tam przebywać do 31 grudnia 2012 roku).Żołnierz wnosząc pełną opłatę może ubiegać się, na wniosek, o przydział większej powierzchni.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Świadczenie mieszkaniowe wydawane w formie pieniężnej wypłacane jest przez dyrektora oddziału regionalnego, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca kalendarzowego za poprzedni miesiąc. Przysługuje od dnia wyznaczenia na stanowisko służbowe przez czas wykonywania obowiązków w danym garnizonie. O świadczenie mieszkaniowe nie może ubiegać się żołnierz, który wykupił lokal mieszkalny albo otrzymał ekwiwalent za rezygnację z kwatery, odprawę mieszkaniową lub pomoc finansową.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, świadczenie finansowe umożliwiające pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego przysługuje żołnierzowi zawodowemu do końca okresu, na jaki została wydana decyzja uprawniająca do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, chyba że przed upływem tego terminu żołnierz zrezygnuje z wypłaty i złoży wniosek o przyznanie prawa do zakwaterowania.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Warto pamiętać, że wszelkie wnioski składane przed dniem 1 lipca 2010r. będą rozpatrywane na starych zasadach, dlatego wszyscy zainteresowani nowymi przepisami żołnierze mają możliwość złożenia do końca br. rezygnacji z przydziału kwatery.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama