reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Czym charakteryzuje się najem zwrotny?

Najem zwrotny jest jedną z form pozyskiwania kapitału. Wykorzystuje się go przede wszystkim na rynku nieruchomości. Deweloperzy stosują taką praktykę głównie po wybudowaniu i odsprzedaniu budynku – wynajmując jego część od nowego właściciela.

Najem zwrotny jest transakcją, która polega na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją nabywcy, od którego następnie nieruchomość tę wynajmuje.

Transakcja, która została powyżej opisana może dotyczyć nieruchomości, ale także w zależności od rodzaju posiadanych aktywów – innych środków trwałych, np. flota transportowa, maszyny, urządzenia itp.

Najem zwrotny składa się z dwóch transakcji:
1. sprzedaży
2. najmu nieruchomości,

Najem zwrotny powinien być skonstruowany przez strony z uwzględnieniem bezwzględnie obowiązujących przepisów kodeksu cywilnego, które dotyczą zarówno sprzedaży, jak i najmu nieruchomości.

Podstawowym celem najmu zwrotnego jest uzyskanie przez zbywcę kapitału zamrożonego w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania.

Dzięki temu, że zbywca uzyskał kapitał zamrożony w nieruchomości z zachowaniem prawa do jej zajmowania, to przedsiębiorca może bez przeszkód rozszerzyć swoją działalność na dodatkowe rynki zbytu albo też może z tego tytułu pokryć straty.

Zobacz również serwis: Najem

Przedmiotem najmu zwrotnego może być:
• nieruchomość komercyjna,
• nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Reasumując należy podkreślić fakt, iż najem zwrotny jest rozwiązaniem godnym uwagi. Na potwierdzenie powyższego należy zaznaczyć, że instytucja najmu zwrotnego jest ważna dla z sprzedającego z uwagi na ponoszone koszty. Z tego względu, że stanowi ona alternatywę – dotyczącą możliwości sfinansowania nowej inwestycji a także planów rozwojowych. Natomiast dla kupującego może stanowić alternatywę do stworzenia atrakcyjnego narzędzia inwestycyjnego, dzięki któremu będzie mógł on uzyskiwać coraz większe zyski.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama