reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa najmu – w świetle przepisów prawa cywilnego

Umowa najmu – w świetle przepisów prawa cywilnego

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa najmu jest stosunkiem prawnym, na mocy którego jedna ze stron udostępnia drugiej na pewien okres czasu – za odpowiednim wynagrodzeniem – korzystanie ze swojej rzeczy. Wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez oznaczony lub nieoznaczony czas, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz wynajmującemu.

Stosunek najmu powstaje poprzez zawarcie odpowiedniej umowy. Określa się ją, jako umowę "konsensualną, wzajemną i odpłatną."

Umowa dochodzi do skutku wtedy, gdy strony osiągną konsensus, a więc porozumienie co do jej istotnych postanowień (przedmiot najmu i czynsz) oraz to, że strony umowy najmu zobowiązane są do świadczeń wzajemnych.

Odpowiednikiem świadczenia po stronie wynajmującego w postaci oddania rzeczy do używania jest świadczenie najemcy w postaci obowiązku zapłaty umówionego czynszu.

Zobacz również serwis: Umowy

Na mocy przepisów dotyczących najmu należy podkreślić, że ważność umowy najmu nie jest uzależniona od tego, aby wynajmujący był właścicielem wynajmowanej rzeczy oraz aby przysługiwało mu do niej jakiekolwiek prawo.

Tak, najem to umowa konsensualna, która dochodzi do skutku w sytuacji, gdy obie strony złożą oświadczenia woli. Jest to także umowa odpłatna, dwustronnie zobowiązująca i wzajemna.

Skuteczność tej umowy nie zależy od wydania rzeczy najemcy.

Na mocy z art. 662 kodeksu cywilnego wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do określonego w umowie użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez cały czas trwania umowy najmu.

Najemca jest obciążony drobnymi nakładami połączonymi ze zwykłym używaniem rzeczy. Warto podkreślić, że gdyby rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności, to w takiej sytuacji wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.

Umowy najmu nie trzeba rejestrować w urzędzie skarbowym. Nie trzeba też od niej uiszczać opłaty skarbowej czy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz również serwis: Najem

Podstawa prawna:

art. 659 § 1, art. 662 Kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama