reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynagrodzenie notariusza za umowę najmu okazjonalnego

Wynagrodzenie notariusza za umowę najmu okazjonalnego

Wynagrodzenie notariusza za czynności dokonywane przy składanym przez najemcę lokalu oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wynosić ma nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jakich kosztów należy się spodziewać w roku 2010

Przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego należy przygotować się na zapłatę za ogół czynności notarialnych w wysokości nie więcej niż 131,70 złotych.

Warto zwróć uwagę na to, że ustawa nakłada na właściciela lokalu mieszkalnego obowiązek zgłaszania zawarcia umowy o najem okazjonalny właściwemu organowi w tej sprawie – naczelnikowi urzędu skarbowego.

W jakim terminie należy zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu do naczelnika urzędu skarbowego. Zarejestrowanie umowy najmu okazjonalnego w urzędzie skarbowym zapewni właścicielowi większe bezpieczeństwo i umożliwi dochodzenie roszczeń przed sądem.

Jeżeli właściciel nie dokona we właściwym terminie zgłoszenia – nie będzie mógł stosować kluczowych dla instytucji najmu okazjonalnego – korzystnych dla ochrony interesów wynajmującego – przepisów:
• art. 1046 § 41 kodeksu postępowania cywilnego, który do został wprowadzony niniejszą nowelizacją.

Na mocy art. 1046 § 41 kodeksu postępowania cywilnego zgłoszenie zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Komornik sądowy nie będzie miał zatem obowiązku wstrzymania się od czynności eksmisyjnych dopóki, dopóty gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub w sytuacji, gdy najemca znajdzie takie pomieszczenie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Dodatkowe opłaty u notariusza

Jeśli wynajmujący lokal mieszkalny zażąda, aby na oświadczeniu właściciela lokalu, do którego w razie egzekucji przeprowadzi się najemca, znalazł się podpis poświadczony przez notariusza, konieczne będzie również poniesienie kosztów za notarialne potwierdzenie podpisu. Koszty takie wynoszą maksymalnie do 20 zł.

Ustawa jednakże nie reguluje istotnej kwestii – kto, wynajmujący czy najemca – ponosi koszty zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Kwestia ta zależy od woli stron. Jednakże taka sytuacja może wywołać wiele sporów pomiędzy wynajmującym a najemcą.

Zobacz również serwis: Dom i Prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama