reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nie można zmusić TBS-ów do sprzedaży mieszkań

Nie można zmusić TBS-ów do sprzedaży mieszkań

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy. Jednak mieszkańcy TBS-ów, którzy liczyli na szybki i tani wykup zajmowanych mieszkań mogą się rozczarować. Propozycje zmian spotkały się bowiem ze sprzeciwem sejmowej Komisji Infrastruktury, Ministerstwa Infrastruktury i rządu.

Nowelizacja przepisów zakłada, że partycypant (najemca) dokonując na podstawie zawartej z TBS-em umowy cywilnoprawnej wpłaty części kosztów budowy, staje się współwłaścicielem finansowanego lokalu. Jego udział we współwłasności odpowiada stosunkowi kosztów budowy całego lokalu do kosztów partycypacji. Może również żądać ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności lokalu mieszkalnego, którego budowę współfinansował, a TBS jest zobowiązany zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności. Partycypant musi jednak spełnić pewne warunki:

1. spłacić zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu,
2. wpłacić część kosztów budowy przypadających na dany lokal, proporcjonalnie do jego powierzchni użytkowej,
3. kwota partycypacji i kaucje mieszkaniowe podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego za lokal.

Jeśli partycypant spełni te wszystkie warunki, będzie mógł zażądać od TBS-u ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności mieszkania. Po otrzymaniu takiego żądania TBS będzie musiał podpisać odpowiednią umowę. Oznacza to, że wykup mieszkania na własność nie będzie zależał od woli danego TBS-u.
Stanowisko rządu

Zdaniem rządu, posłowie przygotowujący projekt nowelizacji poszli za daleko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można zmusić właściciela TBS-u do tego, aby wyzbył się swojej własności i sprzedał lokatorom mieszkania.

Obecne przepisy ustanawiające system wspierania budownictwa społecznego ze środków publicznych zakazują wyodrębniania na własność mieszkań wybudowanych ze wsparciem państwa. Zgodnie z art. 15e ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, lokale mieszkalne wybudowane przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu nie mogą być, pod rygorem nieważności, wyodrębnione na własność. Powyższe ograniczenia obowiązywały od początku funkcjonowania programu społecznego budownictwa czynszowego i osoby, które decydowały się na zamieszkanie w zasobach wybudowanych ze wsparciem środków, miały świadomość niemożności wyodrębnienia mieszkań na własność.

Ewentualne umożliwienie wyodrębniania na własność mieszkań w TBS-ach, nie może być celem samym w sobie, lecz musi stanowić element szerszych działań prowadzących do zreformowania obecnego kształtu systemu budownictwa społecznego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby o wykupie mieszkania decydował jego właściciel - TBS, a nie najemca. Wykup odbywałby się według cen rynkowych, a wartość lokalu określałby rzeczoznawca majątkowy. Lokator byłby zobowiązany zwrócić całą pomoc udzieloną przez państwo na budowę mieszkania. Po takiej transakcji lokator stawałby się samodzielnym właścicielem mieszkania.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama