reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Gwarancja zapłaty powodem wzrostu kosztów inwestycji

Gwarancja zapłaty powodem wzrostu kosztów inwestycji

Gwarancja zapłaty, wprowadzona do kodeksu cywilnego 8 stycznia 2010 roku to duży przywilej dla wykonawców robót budowlanych. Inwestorzy, będą musieli liczyć się z wzrostem kosztów inwestycji, rzędu 4%.

Wprowadzone nowelizacją z 8 stycznia 2010 roku przepisy o gwarancji zapłaty dają wykonawcom możliwość żądania od inwestora udzielenia mu zabezpieczenia terminowej zapłaty wynagrodzenia. Może przybrać ona postać gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, a także akredytywy bankowej lub poręczenie banku.

Aby uzyskać gwarancję zapłaty, przedsiębiorca budowlany będzie musiał wystąpić z żądaniem do inwestora. Ten zobowiązany będzie takiej gwarancji udzielić w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 45 dni. Jeżeli tego nie uczyni wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy z winy inwestora.

Wysokość gwarancji można ustalić dowolnie, z tymże nie może być ona wyższa niż łączna wartość wynagrodzenia należnego z tytułu umowy i robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, zaakceptowanych przez inwestora na piśmie.

W umowie nie można tego prawa ani wyłączyć ani w żaden sposób ograniczyć. Co więcej, rozwiązanie umowy przez inwestora w wyniku zażądania przez wykonawcę gwarancji zapłaty, jest bezskuteczne.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wzrost kosztów inwestycji o około 3-4% będzie związany z uzyskanie przez inwestora gwarancji od instytucji finansowej. Dotyczyć to będzie również inwestorów indywidualnych, gdyż oni również są objęci obowiązkiem udzielenia gwarancji. Podobnie deweloperzy, którzy będą zmuszeni stworzyć rezerwy budżetowe na ten cel. Z podwyższeniem wydatków będą musieli liczyć się także wykonawcy robót, gdyż jak stanowi art.649¹ § 3 - koszty wystawienia gwarancji inwestor i wykonawca ponoszą po połowie.

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieruchomości.
Nieruchomości.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama