REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić?

Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić? fot. Fotolia
Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić? fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pierwotnym nieruchomości panuje znakomita koniunktura. Statystki dowodzą, że deweloperzy biją rekordy w budowie i sprzedaży nieruchomości. W tym szalonym okresie należy jednak pamiętać o konieczności sprawdzenia wiarygodności dewelopera przed zakupem wymarzonego m4.

Otodom.pl – najpopularniejszy serwis nieruchomości w naszym kraju, na podstawie badań Kantar TNS opublikował raport dotyczący preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Zapytano grupę 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.

REKLAMA

Wyniki raportu

Z raportu dowiedzieliśmy się, że ankietowani najczęściej wybierali mieszkania 3 pokojowe, a najpopularniejsze były powierzchnie od 61 do 80 m2. Poszukujący nowych mieszkań najchętniej zaglądali na strony deweloperów, serwisów nieruchomości oraz odwiedzali domeny biur nieruchomości. Jeżeli chodzi o kryteria, jakimi sugerowali się ankietowani przy zakupie nieruchomości, to na pierwszym miejscu znalazła się cena (66 proc. wskazań), a na drugim i trzecim lokalizacja i powierzchnia mieszkania (po 45 proc. wskazań). Przy wyborze lokalizacji największe znaczenie miała obecność terenów zielonych, a także komunikacja, zarówno samochodem jak i środkami transportu publicznego.

Dowiedzieliśmy się także o wadach i zaletach domów/mieszkań nowych i używanych. Ankietowani wśród największych atutów nieruchomości z rynku pierwotnego zaliczali to, że wszystko jest nowe (40 proc. wskazań), a sam budynek nie wymaga remontów (37 proc.) oraz że można decydować o wystroju wnętrza (32 proc.). Wśród wad najwięcej osób wybrało dodatkowe koszty wykończenia i wyposażenia (37 proc.), dłuższy czas oczekiwania na nieruchomość oraz brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie (po 35 proc. wskazań).  Jeżeli chodzi o używane mieszkania to największymi zaletami okazały się: szybkość transakcji (39 proc.), możliwość negocjowania ceny (37 proc.) oraz znalezienie nieruchomości w korzystnej cenie (36 proc.). Jako wady wymieniono przede wszystkim przestarzałą technologię budownictwa oraz zły stan techniczny budynków (po 43 proc. wskazań), a także konieczność przeprowadzenia remontu (42 proc. odpowiedzi).

Sprawdzenie dewelopera

W raporcie serwisu Otodom pojawił się również temat dotyczący samych deweloperów oraz metod sprawdzania ich wiarygodności. Okazuje się, że przeważająca część ankietowanych, bo aż 92 procent, przed zakupem mieszkania postanowiło sprawdzić dewelopera.  70 procent ankietowanych szukało informacji o deweloperze w internecie. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z latami 2015 i 2014, gdy z tej formy skorzystało odpowiednio 58 i 54 procent respondentów.

26 procent respondentów przed zakupem mieszkania zasięgała opinii znajomych i rodziny, a 29 proc. odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Treści i opinie publikowane w internecie stają się wiarygodnym źródłem wiedzy dla kupujących mieszkania. Bazując na ocenie internautów kupujący mieszkania są w stanie wyrobić sobie zdanie na temat danej inwestycji czy dewelopera, co w konsekwencji może zaważyć o decyzji zakupu nieruchomości. Nie można jednak ograniczać się jedynie do opinii w internecie, lecz wybierać jak najwięcej możliwości sprawdzenia zarówno inwestycji jak i dewelopera. Zakup domu lub mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu i należy zrobić jak najwięcej, aby dokonać dobrego wyboru. - Ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Źródło: raport Otodom na podstawie badań kantar TNS - badanie preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Ocena dewelopera

Ankietowani przy ocenie deweloperów wyróżnili przede wszystkim takie czynniki jak wywiązywanie się z terminów (39 proc. odpowiedzi), docenili także brak problemów oraz spełnienie przez dewelopera ich oczekiwań (po 33 proc. wskazań). Wśród nielicznych powodów niezadowolenia dominował brak terminowości, słaba komunikacja oraz całokształt współpracy.

Źródło: raport Otodom na podstawie badań kantar TNS - badanie preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Źródło: Strefy Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA