reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.

Dotychczasowe przepisy nie zapewniały właściwej ochrony interesów partycypantów i najemców zasobów TBS pomimo tego, że ponoszą oni koszty budowy w wysokości 30 % wartości kosztorysowej mieszkania oraz kaucji w zależności od powierzchni mieszkania w wysokości 10 %. Mieszkania są im przekazywane w stanie surowym i wymagają dalszych nakładów finansowych. Niestety nie mają oni również żadnego wpływu na pracę zarządu, choć pokrywają koszty jego wynagrodzenia.

Proponowane zmiany stanowią istotne zabezpieczenie dla najemców przed niekontrolowanym zwiększaniem opłat wliczanych w czynsz. Oprócz tego mają skłonić władze TBS-ów do większej ostrożności przy podejmowaniu decyzji, których bezpośrednimi adresatami mają być właśnie najemcy.

Najemcy będą mogli żądać od TBS-ów kalkulacji wysokości opłat w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisemnej informacji o zmianie wysokości tych opłat. Najemcy mogą również kwestionować zasadność wysokości opłat na drodze sądowej, przy czym ciężar udowodnienia zasadności zwiększenia opłat spoczywa na TBS-ach. Co ważne wniesienie pozwu nie zwalnia najemców od uiszczania opłat w nowej wysokości. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, w którym sąd przyzna rację najemcy, zostanie zwrócona nadpłacona różnica.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

TBS-y są zobowiązane do prowadzenia dla każdej nieruchomości odrębnie:
1. ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali, nieruchomości wspólnych oraz infrastruktury technicznej
2. ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego oraz
3. ewidencji spłaty przypadającej na nieruchomość części zobowiązań towarzystwa związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami.

Zobacz również serwis: Najem

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama