reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

Prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Po wprowadzeniu zmian Agencja Nieruchomości Rolnych będzie posiadała prawo pierwokupu nieruchomości rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

W obecnym brzmieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ANR posiada prawo pierwokupu w stosunku do wszystkich nieruchomości, bez względu na ich powierzchnię. Uprawnienie to nie obejmuje tylko tych gruntów, które przeznaczone są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele nierolne.

Umowy sprzedaży nieruchomości muszą mieć formę aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Oznacza to, że właściciel gruntu najpierw musi zawrzeć warunkową umowę sprzedaży, potem zaoferować ziemię ANR. Dopiero jeżeli Agencja nie skorzysta ze swojego prawa (ma na to 30 dni), wówczas należy ponownie udać się do notariusza i sporządzić umową przenoszącą własność. Wiąże się to z większymi formalnościami i dużo wyższymi kosztami.

Projektodawcy podkreślają, że znaczna część nieruchomości objętych ustawą, to nieruchomości faktycznie nierolne. Traktowane są przez notariuszy jako rolne, wyłącznie dlatego, że wygasły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Ponadto, spośród około 80 tys. umów przekazywanych rocznie do Agencji, aż 80% dotyczy nieruchomości o powierzchni poniżej 1 ha. Jak wskazują projektodawcy, obrót takimi gruntami nie wpływa na poprawę struktury agrarnej.

Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej, prawo pierwokupu będzie przysługiwało Agencji Nieruchomości Rolnych, gdy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość rolna o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Takie ograniczenie będzie korzystne zarówno dla osób zamierzających sprzedać nieruchomość rolną, jak i dla samej Agencji.

Dla właścicieli będzie wiązało się to z mniejszymi kosztami i formalnościami - wystarczy jedna wizyta u notariusza, nie trzeba będzie czekać na decyzję Agencji w sprawie wykonania prawa pierwokupu.

Zobacz również serwis: Najem

Agencja będzie mogła w mniejszym stopniu angażować się w czynności typowo biurokratyczne. Dzięki temu dokonywać będzie bardziej szczegółowych analiz celowości korzystania z prawa pierwokupu w przypadku większych nieruchomości rolnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama