REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Magdalena Przepiórka
Hipoteka odwrócona ma zarówno plusy jak i minusy.
Hipoteka odwrócona ma zarówno plusy jak i minusy.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ta instytucja jest już znana w wielu krajach Unii Europejskiej i daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa.

Przyczyny zmian

REKLAMA

W Polsce wciąż powiększa się grono emerytów. Niestety ich świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, dlatego poszukują oni alternatywnych źródeł finansowania. Odwrócony kredyt hipoteczny może być dla nich ogromną szansą. Do tej pory instytucje finansowe obawiając się ryzyka, ograniczały dostęp osób starszych do kredytów długoterminowych, w tym hipotecznych.

Umowa kredytu

REKLAMA

Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności. Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Instytucja kredytująca dostarcza kredytobiorcy, w formie papierowej, informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Dotyczą one m.in. rodzaju kredytu i jego kwoty, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.

Zobacz również serwis: Najem

Wymagalność

REKLAMA

Kredytobiorca zachowuje prawo do domu lub mieszkania oraz możliwość zamieszkiwania w nim aż do śmierci. Wymagalność odwróconego kredytu jest odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy). W tym czasie spadkobiercy będą mogli spłacić dług wobec banku.

Zgodnie z projektem instytucja kredytująca może dochodzić roszczenia z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu hipotecznego wyłącznie z nieruchomości określonej w umowie kredytu. Oznacza to, że nie będzie miała możliwości zaspokojenia się z innych składników majątku kredytobiorcy.

Strony umowy

Kredytobiorcą może być osoba fizyczna (nie jest wymagana zdolność kredytowa), która ukończyła 60 lat i posiada:
- prawo własności nieruchomości,
- prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
- prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem lub budynku, o ile posiada jednocześnie prawo własności tych budynków lub
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W przypadku gdy nieruchomość, na której ma być ustanowiona hipoteka jest przedmiotem wspólności ustawowej, wówczas stroną umowy musi być każdy z małżonków i każdy musi osiągnąć wymagany wiek. Ważne jest, że śmierć jednego z małżonków nie powoduje wygaśnięcia umowy kredytu, ani zmniejszenia wysokości wypłacanych świadczeń.

Do udzielania kredytów hipotecznych uprawnione są: banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje uprawnione do udzielenia kredytów, których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Obowiązki kredytobiorcy

W trakcie trwania umowy odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca jest zobowiązany do:
- utrzymywania nieruchomości w niepogorszonym stanie,
- terminowego uiszczania podatków i opłat związanych z nieruchomością,
- zawarcia i posiadania umowy ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA