reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

W świetle obowiązujących przepisów rada gminy jest upoważniona, w drodze uchwały, do zwolnienia z podatku od nieruchomości określonych grup podatników. To uprawnienie wynika z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ten sposób samorządy zachęcają do inwestycji na danym obszarze.

Należy podkreślić, że takie zwolnienia muszą mieć charakter przedmiotowy. Oznacza to, że nie można na tej drodze zwalniać z podatku określonego kręgu podmiotów.

Podejmując stosowną uchwałę, rada gminy kieruje się własną oceną potrzeb wspólnoty samorządowej i względami na dochody gminy. Ponadto powinna mieć na uwadze oprócz względów fiskalnych również realizację innych celów takich jak ożywienie gospodarcze, intensyfikacja eksportu czy też przyciągnięcie kapitału zagranicznego.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Przepisy nie zakazują wprowadzenia przez radę zwolnienia przedmiotowego w trakcie roku podatkowego. Jeżeli więc rada może wprowadzić zwolnienia na cały rok podatkowy, to dopuszczalne jest również, aby podjęła uchwałę zwalniającą z podatku na część roku.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Zwolnienia przedmiotowe dotyczą podatku od nieruchomości tzn. zwalniają określone budynki. Właściciel takiego budynku nie będzie zwolniony od zapłacenia podatku od pozostałych nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama