reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

W styczniu 2010 r. sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które uzyskały gwarancje wypłaty wynagrodzeń za zrealizowane prace od inwestorów i wykonawców generalnych.

Zapisz się na nasz newsletter

Do tej pory podwykonawcy znajdowali się w mało korzystnej sytuacji. Narażeni byli przede wszystkim na nierzetelność swoich kontrahentów, którzy doprowadzali ich do poważnych kłopotów finansowych. Ewentualne procesy sądowe mające na celu wyegzekwowanie od dłużników należności oprócz tego, że ciągnęły się latami i pociągały za sobą niemałe koszty, to często nie przynosiły oczekiwanych efektów.

Nowe regulacje

Zaproponowane przez ustawodawcę zmiany pozwolą poprawić sytuację na rynku budowlanym. Uczestnicy procesu budowlanego uzyskali bowiem prawo do zgłoszenia żądania udzielenia zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z umowy o roboty budowlane. Takim zabezpieczeniem może być m.in. gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa.

Poza tym wprowadzono zasadę równego ponoszenia kosztów zabezpieczenia przez inwestora żądającego gwarancji zapłaty. Warto podkreślić, że istnieje możliwość żądania gwarancji na każdym etapie procesu budowlanego, niezależnie od tego czy już przystąpiliśmy do realizacji kontraktu. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to w jakiej kondycji finansowej znajduje się inwestor.

W świetle nowych przepisów, jeśli umowa gwarancji zapłaty nie zostanie podpisana w wyznaczonym terminie z winy inwestora, będzie można odstąpić od umowy o roboty budowlane. Ten termin nie może być jednak krótszy niż 30 dni. W tym czasie inwestor będzie miał możliwość załatwienia koniecznych formalności związanych z udzieleniem gwarancji. Koszty udzielenia gwarancji obie strony ponoszą po połowie.

Zobacz również serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Brak ochrony

Należy podkreślić, że nowe przepisy nie dają ochrony podwykonawcom, którzy wykonują pracę bez wiedzy inwestorów, na zlecenie wykonawcy głównego. Ustawodawca objął parasolem bezpieczeństwa tylko te firmy, które ponoszą realne ryzyko. Oznacza to, że interesy architektów, inżynierów, urbanistów geodetów, przedsiębiorców z branży wynajmu sprzętu budowlanego, rusztowań, transportu, producentów materiałów i maszyn budowlanych, nadal pozostają bez ochrony, mimo tego, że ich rola w procesie budowlanym jest znaczna.

Zobacz również serwis: Najem

Zdaniem ekspertów nowa regulacja może spowodować w niewielkim stopniu podniesienie kosztów inwestycji. Zwracają uwagę również na fakt, że solidarna odpowiedzialność generalnego wykonawcy i inwestora jest pozorna, ponieważ najczęściej inwestora nie ma, a generalny wykonawca i podwykonawca zgłaszają wniosek o upadłości.

Wprowadzone przepisy mają charakter cywilnoprawny i nadano im charakter bezwzględnie obowiązujący, a przewidziane w nich instrumenty gwarancyjne pozwolą zapewnić podmiotom uczestniczącym w procesie inwestycyjnym rzetelność kupiecką i gospodarczą.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama