reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Opodatkowanie wspólnoty mieszkaniowej

Opodatkowanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do wspólnot mieszkaniowych zastosowanie znajdzie ustawa o VAT.

Zasadą jest wyłączenie stosowania ustawy o VAT w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspólnota mieszkaniowa zasadniczo nie prowadzi działalności gospodarczej, co skutkuje tym, że nie płaci podatku od dochodów.
Głównymi zadaniami wspólnoty mieszkaniowej jest dbanie o nieruchomość wspólną właścicieli wyodrębnionych lokali oraz spełnianie innych potrzeb związanych z jej użytkowaniem.

Można uznać, że relacje wspólnoty z właścicielami wyodrębnionych lokali są stosunkami wewnętrznymi i nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z ustawą o VAT nie jest działalnością gospodarczą np. pośredniczenie w dostarczaniu właścicielom lokali różnych mediów.
Trudno poszukiwać przychodu, który można byłoby opodatkować, skoro wspólnota zajmuje się administrowaniem nieruchomością wspólną, a jej działania nie są nastawione na zysk a jedynie zmierzają do zaspokajanie potrzeb członków wspólnoty.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Sytuacja rysuje się inaczej jeśli wspólnota zawiera umowę z osobami trzecimi - takie czynności mogą prowadzić do przysporzenia na rzecz wspólnoty i podlegają opodatkowaniu.

Najczęstsze czynności prowadzące do powstania po stronie wspólnoty przychodu, od którego konieczne będzie odprowadzenie podatku VAT to np. wynajem lokali lub wydzierżawienie części elewacji budynków w celach reklamowych. Natomiast gdy wspólnota mieszkaniowa będzie zawierała umowy, z których środki zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe w takiej sytuacji będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Zobacz również serwis: Najem

W związku z tym, że wspólnota nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nie jest możliwe refakturowanie na rzecz właścicieli wyodrębnionych lokali kosztów związanych z utrzymywaniem wspólnoty mieszkaniowej. Wewnątrz wspólnoty nie występuje obrót, tym samym nie można mówić o odsprzedaży np. mediów i możliwości refakturowania takich opłat na członków wspólnoty mieszkaniowej.

Innym rodzajem daniny publicznej jest podatek od nieruchomości. Mimo, że jednym z obowiązków wspólnoty mieszkaniowej jest utrzymywanie nieruchomości wspólnej w należytym stanie przez przeprowadzanie odpowiednich remontów, nie jest ona zobowiązana do płacenia podatku od nieruchomości. Podatek ten opłacają właściciele wyodrębnionych lokali jako współwłaściciele nieruchomości wspólnej w części określonej ułamkowo. Rozwiązanie to odzwierciedla fakt, że wspólnota mieszkaniowa zarządza nieruchomością wspólną ale nie jest osobą, której przysługiwałyby uprawnienia jakie posiada właściciel.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama