reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem i eksploatacją, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Definicję „pożytków” przynoszonych przez rzecz znajdziemy w art. 53 Kodeksu cywilnego. W przypadku budynków wielomieszkaniowych będzie chodzić głownie o pożytki cywilne, czyli dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Upraszczając – chodzi o przychody z najmu części budynku, elewacji lub gruntu pod reklamy, parkingi, anteny przekaźnikowe czy drobne usługi.

Przychody z takich tytułów należne są współwłaścicielom proporcjonalnie do jego udziału we współwłasności. Podobnie wygląda kwestia opodatkowania - dochód powinien być opodatkowany przez każdego ze współwłaścicieli nieruchomości adekwatnie do posiadanego udziału we współwłasności.

Zarząd lub zarządca ma obowiązek prowadzenia dla nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Obejmuje to także rozliczenia pożytków i innych przychodów z nieruchomości, które powinny być rozliczane na każdego właściciela lokalu, stosownie do jego udziałów w nieruchomości wspólnej. Właściciel ma prawo żądać przedstawienia na piśmie rozliczeń w tym przedmiocie.

Zobacz również serwis: Najem

Współwłaściciele - w ramach czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną - mogą uregulować korzystanie z rzeczy wspólnej w sposób pozwalający na indywidualne używanie wydzielonych części i pobieranie z nich korzyści. Następuje to w drodze podziału do korzystania (quoad usum), dokonywanego z reguły umową współwłaścicieli. Dokonanie takiego podziału, oznacza wewnętrzne „zorganizowanie” sposobu korzystania (przy współposiadaniu samoistnym) z rzeczy wspólnej. Z podziału rzeczy wspólnej do korzystania wynika także podział dochodów i pożytków oraz wydatków odpowiadający podziałowi współposiadania i korzystania z nich między współwłaścicielami.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Każdy ze współwłaścicieli, używając fizycznie wydzielonej części na podstawie umowy, odpowiadającej wielkości jego udziału ponosi wszystkie wydatki związane z eksploatacją tej części nieruchomości. Z kolei przychody wygenerowane z części wspólnej nieruchomości przypisanej do danego współwłaściciela podlegają zaliczeniu do przychodów tego współwłaściciela.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama