reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Podatek od nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej

Podatek od nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej

We wspólnotach mieszkaniowych często pojawia się problem z zapłatą podatku od nieruchomości. Zdarza się, że właściciele mieszkań nie są świadomi konieczności płacenia podatku oraz złożenia stosownej informacji zgłaszającej nieruchomość do opodatkowania. Właściciele mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych błędnie uznają, że od części wspólnych nieruchomości podatek odprowadza wspólnota.

Zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, w przypadku, gdy wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości wynika z samego faktu posiadania nieruchomości.

Właścicielowi wyodrębnionego lokalu mieszkalnego przysługuje, poza prawem własności do lokalu mieszkalnego, udział w nieruchomości wspólnej, czyli w gruncie oraz w częściach budynku i urządzeniach, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali. Oznacza to, że każdy właściciel mieszkania ma określony udział ułamkowy lub procentowy we wspólnych częściach budynku i gruntu, na którym stoi budynek, do których można zaliczyć klatki schodowe, strychy, windy. Z kolei ułamkowe udziały poszczególnych właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej po dodaniu dają jeden, czyli łącznie posiadają oni w uproszczeniu całość substancji budynku. W związku z tym obowiązek podatkowy nie ciąży na wspólnocie mieszkaniowej, czyli na ogóle właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, lecz na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Biorąc pod uwagę charakter prawny wspólnoty jako ułomnej osoby prawnej wiele kontrowersji budzi kwestia czy wspólnota może nabywać nieruchomości wyłącznie do majątku właścicieli, czy również w swoim imieniu do własnego majątku. Efektem sporów prawnych w tej kwestii było wydanie przez Sąd Najwyższy uchwały z dnia 21 grudnia 2007 r., w której wyraził następujące stanowisko, że „wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku” i nadał jej moc zasady prawnej.

Zobacz również serwis: Najem

W związku z powyższym stanowiskiem, jeżeli wspólnota nabyła nieruchomość do majątku własnego, należy wspólnotę uznać za podatnika podatku od nieruchomości jako odrębny od ogółu właścicieli podmiot tj. jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą właścicielem nieruchomości.
Decydująca dla rozgraniczenia, czy nieruchomość jest przedmiotem współwłasności ogółu właścicieli czy przedmiotem własności wspólnoty jako jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, jest treść uchwały właścicieli lokali, podjętej zgodnie z ustawą o własności lokali. Przepis stanowi, że na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, czyli nabycie nieruchomości, potrzebna jest zgoda właścicieli wyrażona w uchwale. Jeśli uchwała nie przewiduje zgody na nabycie nieruchomości na rzecz ogółu mieszkańców, oznacza to, że nieruchomość została nabyta na rzecz wspólnoty jako odrębnego podmiotu, co czyni wspólnotę podatnikiem podatku od nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama