reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Docieplenie budynku

Docieplenie budynku

Termomodernizacja budynku wymaga zgody większości właścicieli jako, że zalicza się do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Ponieważ ustawodawca uznaje termomodernizację za dobrą inwestycję przyczyniającą się do zmniejszenia zużycia energii, możliwe jest uzyskanie kredytu na ten cel z dotacją państwa w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej

Zgodnie z Ustawą o własności lokali czynności przekraczające zwykły zarząd, takie jak termomodernizacja lub inny większy remont, wymagają zgody większości właścicieli wyrażonej w uchwale, która jednocześnie zawierać będzie pełnomocnictwo dla zarządu bądź zarządcy do zawarcia związanych z tym umów. Wiąże się to bowiem z określonymi czynnościami techniczno-budowlanymi, dotyczącymi wspólnej nieruchomości.

Każdy właściciel lokalu ma prawo zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej wyrażającą zgodę na termomodernizację budynku do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa, umową właścicieli, bądź gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania czy w inny sposób narusza jego interesy. Może to zrobić jednak tylko w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia go o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów członków wspólnoty. W przypadku uchwały o dociepleniu budynku uchylenie uchwały, z wyjątkiem skrajnych przypadków, wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Kto pokryje koszty

Wydatki związane z ociepleniem budynku obciążają każdego właściciela lokalu stosownie do wielkości jego udziału w nieruchomości wspólnej.
Jeżeli wspólnota uzyskuje pożytki z nieruchomości wspólnej (np. wynajmując elewacje pod reklamy), to w pierwszej kolejności powinny one służyć pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, do których należą m.in. wydatki na remonty i bieżące konserwacje. W przypadku, gdy są one niewystarczające, właściciele lokali mają obowiązek ponosić wydatki i ciężary związane z jej utrzymaniem (w większości wspólnot będzie to podstawowe źródło finansowania remontów). Wspólnota mieszkaniowa może określić swoim członkom zryczałtowane kwoty wpłat na pokrycie celów remontowych, które są gromadzone na oddzielnym rachunku jako fundusz remontowy i wydatkowane w miarę potrzeb.

Zobacz również serwis: Najem

A może kredyt z premią termomodernizacyjną?

Mimo, że wspólnota jest jednostką, która nie posiada osobowości prawnej, to jednak ma zdolność kredytową akceptowaną przez banki. Kredyty im oferowane mają status inwestycyjnych lub termomodernizacyjnych. W przypadku kredytów termomodernizacyjnych można liczyć na 25 % dotację państwową w postaci tzw. premii termomodernizacyjnej.

Pierwszym warunkiem jaki trzeba spełnić jest podjęcie uchwały przez wspólnotę w sprawie kredytu i upoważniającej zarząd lub zarządcę do reprezentowania mieszkańców. Kredyt udzielany jest zwykle na maksymalnie 10 lat, a jego kwota nie może przekroczyć 80% kosztów modernizacji.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama