| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto zlikwiduje usterkę w kominie?

Kto zlikwiduje usterkę w kominie?

Okresowe przeprowadzanie kontroli budynku, w tym np. instalacji, przewodów dymowych, spalinowych, kanałów wentylacyjnych, jest zgodnie z Art. 62 Ustawy prawo budowlanego obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku.

Obowiązek utrzymania obiektu budowlanego we właściwym stanie spoczywa na właścicielu i zarządcy nieruchomości. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w Art. 5 ust. 2 Ustawy prawo budowlane. Jeśli zarządca nie wypełnia swych obowiązków, właściciel budynku jak również właściciel lokalu powinien podjąć działania w celu uniknięcia zagrożenia związanego z niewłaściwym stanem budynku.

W budynku wspólnoty przewody, kanały i kominy stanowią część nieruchomości wspólnej, więc za ich skontrolowanie przynajmniej raz w roku odpowiada zarząd lub zarządca w zależności od modelu zarządu przyjętego przez wspólnotę mieszkaniową. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Koszty z tym związane powinny być pokrywane z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Wynika to z Art. 14 pkt 1 Ustawy o własności lokali, która wydatki na bieżącą konserwację zalicza do kosztów zarządu. To samo dotyczy kosztów usunięcia usterek, stwierdzonych podczas kontroli albo w innym czasie we wspólnej części nieruchomości.

Usterki stwierdzone w części użytkowanej wyłącznie przez właściciela lokalu, np. nielegalne podłączenie wyciągu w kuchni do przewodu wentylacyjnego powinien usunąć na swój koszt bezpośrednio po stwierdzeniu uszkodzenia.

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, powinny przeprowadzać:
• osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
• osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych
Kominiarze oraz inni specjaliści nie mają żadnych uprawnień, do podjęcia decyzji w sprawie regulacji kominów. Mogą ewentualnie zaproponować sposób rozwiązania problemu. Decyzję o wyborze sposobu likwidacji usterki podejmuje zarząd wspólnoty.
Na każdym dokumencie i szkicu sporządzonym przez kominiarza czy też technika budowlanego należy wymagać pieczęci z numerem uprawnień oraz oryginalnego podpisu obok pieczątki.

Zobacz również serwis: Najem

W przypadku, gdy zarząd wspólnoty odmawia przeprowadzenia kontroli, właściciel lokalu powinien we własnym interesie sam zlecić mistrzowi kominiarskiemu kontrolę przewodów spalinowych i wentylacyjnych w należącym do niego lokalu.
Jeśli członkowie zarządu nie dopełnili obowiązku przeprowadzenia kontroli, właściciele lokali mają prawo zawiadomić policję o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, za co zarządowi grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »