reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie

Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie

Właściciele mieszkań we wspólnocie wnoszą opłaty na koszty eksploatacji mieszkania oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. Podwyżki tych opłat właściciele ustalają sami w uchwale. Głosują proporcjonalnie do swoich udziałów w nieruchomości. Przegłosowani mogą zakwestionować uchwałę o podwyżce w sądzie.

Właściciel lokalu znajdującego się w budynku w którym istnieje wspólnota mieszkaniowa, ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego mieszkania w należytym stanie oraz uczestniczy w pokrywaniu kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W tym celu musi uiszczać zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Są to bieżące opłaty, których wysokość określona jest na podstawie dotychczasowych rozliczeń wydatków i opłat wnoszonych w poprzednim okresie.

Powszechnie opłaty te nazywane są czynszem, ale w istocie nie jest to poprawna nazwa, ponieważ czynsz płaci się za lokal wynajmowany. We wspólnocie mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli mieszkań w stopniu określonym przez wielkość udziału danego lokalu do całej powierzchni budynku.

Jeżeli nie zgadzamy się z nową wysokością opłat ustaloną w uchwale właścicieli lokali, mamy możliwość zaskarżenia uchwały do sądu.
Powództwo o uchylenie uchwały wytacza się przeciwko wspólnocie reprezentowanej przez zarząd lub zarządcę do sądu okręgowego w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zgodnie z Art. 25 Ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu, zarówno ten, który nie brał udziału w głosowaniu nad uchwałą o podwyżce jak i ten, który brał udział w głosowaniu, (w tym właściciel, który głosował za uchwałą) może zaskarżyć ją do sądu, w przypadku gdy jest niezgodna z:
• przepisami prawa
• umową właścicieli lokali
• narusza zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną
• w inny sposób narusza interes właściciela

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Nawet jeżeli uchwała w sprawie wysokości opłat zostanie zaskarżona, do chwili podjęcia rozstrzygnięcia przez sąd podlega wykonaniu, co oznacza w praktyce, że właściciele muszą uiszczać zaliczki w nowej wysokości (określonej w zaskarżonej uchwale). Jednakże sąd może zawiesić jej wykonanie, aż do czasu zakończenia sprawy, w trybie udzielenia zabezpieczenia powództwa, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi właściciel lub właściciele lokali.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama