REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskarżanie podwyżek czynszu we wspólnocie

Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele mieszkań we wspólnocie wnoszą opłaty na koszty eksploatacji mieszkania oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. Podwyżki tych opłat właściciele ustalają sami w uchwale. Głosują proporcjonalnie do swoich udziałów w nieruchomości. Przegłosowani mogą zakwestionować uchwałę o podwyżce w sądzie.

Właściciel lokalu znajdującego się w budynku w którym istnieje wspólnota mieszkaniowa, ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego mieszkania w należytym stanie oraz uczestniczy w pokrywaniu kosztów zarządu nieruchomością wspólną. W tym celu musi uiszczać zaliczki do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Są to bieżące opłaty, których wysokość określona jest na podstawie dotychczasowych rozliczeń wydatków i opłat wnoszonych w poprzednim okresie.

REKLAMA

Powszechnie opłaty te nazywane są czynszem, ale w istocie nie jest to poprawna nazwa, ponieważ czynsz płaci się za lokal wynajmowany. We wspólnocie mieszkaniowej, budynek należy do właścicieli mieszkań w stopniu określonym przez wielkość udziału danego lokalu do całej powierzchni budynku.

Zaskarżenie uchwały o podwyżce do sądu

Jeżeli nie zgadzamy się z nową wysokością opłat ustaloną w uchwale właścicieli lokali, mamy możliwość zaskarżenia uchwały do sądu.
Powództwo o uchylenie uchwały wytacza się przeciwko wspólnocie reprezentowanej przez zarząd lub zarządcę do sądu okręgowego w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zgodnie z Art. 25 Ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu, zarówno ten, który nie brał udziału w głosowaniu nad uchwałą o podwyżce jak i ten, który brał udział w głosowaniu, (w tym właściciel, który głosował za uchwałą) może zaskarżyć ją do sądu, w przypadku gdy jest niezgodna z:
• przepisami prawa
• umową właścicieli lokali
• narusza zasady prawidłowego zarządu nieruchomością wspólną
• w inny sposób narusza interes właściciela

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Nawet jeżeli uchwała w sprawie wysokości opłat zostanie zaskarżona, do chwili podjęcia rozstrzygnięcia przez sąd podlega wykonaniu, co oznacza w praktyce, że właściciele muszą uiszczać zaliczki w nowej wysokości (określonej w zaskarżonej uchwale). Jednakże sąd może zawiesić jej wykonanie, aż do czasu zakończenia sprawy, w trybie udzielenia zabezpieczenia powództwa, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi właściciel lub właściciele lokali.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ewa
    2022-11-28 20:27:57
    Witam.mam pytanie odnośnie zarzadzcy...a mianowicie kupiłam kupiłam mieszkanie na wsi milobedzyn woj mazowieckie w maju 2021 czynsz mój wynosił 500zl w ciągu roku Pani zarządzca podniosła nam czynsze dwu krotnie obecnie płace za czynsz 815zl ta Pani nie pali w piecu dzięki temu dwa bloki istniejące w tej miejscowości mają zimno szukamy pomocy co zrobić???a ta Pani chcę nam kolejny raz podnieść czynsze....dodam iż ta Pani jako wspólnota bierze od nas pieniądze za śmieci za które również nie płaci...co my dalej mamy robić gdzie się udać
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

REKLAMA

Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

REKLAMA

Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

REKLAMA