REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc finansowa z Unii Europejskiej dla wspólnot mieszkaniowych

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o pomoc finansową na remonty czy rewitalizację budynków i ich otoczenia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty te są zwykle wdrażane przez samorządy gminne i wymagają spełnienia rygorystycznych warunków.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych na szereg inwestycji. Wsparcie finansowe z Funduszu jest dystrybuowane przez marszałków poszczególnych województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Wydatki które mogą zostać dofinansowane określają poszczególne regionalne programy operacyjne na podstawie art. 7 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1080/2006 i art. 47 rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1828/2006.

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego może wspierać inwestycje z zakresu mieszkalnictwa na terenach, na których występują co najmniej dwa z następujących czynników:
• wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia społecznego,
• wysoka stopa długotrwałego bezrobocia,
• niekorzystne tendencje demograficzne,
• niski poziom wykształcenia,
• wysoki poziom przestępczości,
• daleko posunięta degradacja środowiska,
• niski poziom prowadzenia działalności gospodarczej,
• duża liczba imigrantów, grup etnicznych lub uchodźców.

Obszary objęte wsparciem muszą się ponadto charakteryzować niskim poziomem wartości zasobów mieszkaniowych lub niskim poziomem wydajności energetycznej budynków.

Jakie wsparcie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nasza wspólnota położona jest na obszarze spełniającym omawiane kryteria, będzie mogła uzyskać dofinansowanie do inwestycji w wysokości 85% wartości tzw. kwalifikowalnych wydatków, czyli wydatków na:
• renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, tj. na:
• odnowienie następujących głównych elementów konstrukcji budynku: dach, elewacja zewnętrzna, stolarka okienna i drzwiowa, klatka schodowa, korytarze
• instalacje techniczne budynku (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, instalacje elektryczne,
• działania podnoszące efektywność (oszczędność) energetyczną budynku (z uwzględnieniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii);
• przygotowanie do użytkowania nowoczesnych, socjalnych budynków dobrego standardu poprzez renowację i adaptację budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.

Lokalny Program Rewitalizacji

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie naszej inwestycji, projekt przygotowany przez naszą wspólnotę musi być zgodny z Lokalnym Programem Rewitalizacji, opracowywanym i zarządzanym przez gminę. Program ten ma na celu rozwój danego obszaru poprzez wspieranie działalności społecznej, gospodarczej i inwestycyjnej. Zanim wystąpimy o dofinansowanie, musimy sprawdzić czy w naszej gminie jest Lokalny Program Rewitalizacji i czy nasza inwestycja może kwalifikować się do wsparcia.

Warto pamiętać, że urzędy marszałkowskie prowadzą konsultacje społeczne w ramach przygotowania do realizacji regionalnych programów operacyjnych. Uczestnicząc w tych konsultacjach możemy uzyskać cenne informacje jakie wymagania należy spełnić aby uczestniczyć w konkursach o wsparcie finansowe.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przygotowujemy projekt i wniosek

REKLAMA

Aby dobrze przygotować się do konkursu, wiele podmiotów zamierzających ubiegać się o dofinansowanie, przygotowuje swoje projekty jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.
Opracowując projekt należy pamiętać, aby dobrze określić inwestycje niezbędne dla zrealizowania celów projektu, oszacować koszty realizacji inwestycji i określić źródła ich finansowania, zaplanować harmonogram realizacji inwestycji czy zorganizować system zarządzania projektem.
Trzeba pamiętać, iż zasadą jest że dotację stanowią zwrot sumy włożonej w konkretną inwestycję. Zatem, aby ubiegać się o dotację trzeba najpierw posiadać własne środki finansowe, które następnie w części zostaną zwrócone.
Projekt obejmujący inwestycję, na którą mają być przeznaczone środki unijne jest skomplikowanym dokumentem. Musi zawierać analizę ekonomiczną, techniczną i finansową przedsięwzięcia.

Konieczne jest również wykazanie, że inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli będzie taki wymóg zgodnie z prawem budowlanym, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru prowadzenia prac budowlanych.
Dobrze przygotowany projekt jest najlepszą podstawą do złożenia wniosku aplikacyjnego, który będzie miał szanse na uwzględnienie.

Monitorowanie realizacji projektu

Gdy uda nam się uzyskać dofinansowanie, bardzo ważne jest odpowiednie monitorowanie przebiegu projektu tak aby był on zgodny z wnioskiem aplikacyjnym. Jeżeli w trakcie realizacji wystąpią pewne odstępstwa, w niektórych wypadkach konieczne może być aneksowanie umowy o dofinansowanie projektu.
W trakcie realizacji projektu wspólnota mieszkaniowa, na podstawie dokumentacji budowlanej i potwierdzeń dokonania wydatków, składa wnioski o płatność do instytucji pośredniczącej na podstawie których instytucja pośrednicząca refunduje nasze wydatki. Po zakończeniu realizacji trzeba ocenić stopień realizacji celów projektu i wykonanie jego budżetu oraz rozliczyć projekt.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA