reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Notarialne powierzenie zarządu

Notarialne powierzenie zarządu

Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej lub prawnej.

Regułą w przypadku małych wspólnot (do siedmiu lokali) jest zarząd nieruchomością wspólną zgodnie z odpowiednio stosowanymi przepisami Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Natomiast w przypadku dużych wspólnot (powyżej siedmiu lokali), Ustawa o własności lokali nakazuje, aby właściciele lokali podjęli uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, składającego się z osób fizycznych wybranych spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

Właściciele lokali mogą jednak inaczej określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. Mogą to uczynić w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego.
W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosił będzie skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.

Zmiana tak ustalonego sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Notarialne powierzenie zarządu jest możliwe zarówno w małej jak i w dużej wspólnocie.

Umowa określająca sposób zarządu nieruchomością wspólną i powierzająca zarząd określonej osobie może mieć rozmaitą treść i regulować różny zakres spraw. Możemy mieć zatem do czynienia z umowami:
• ustanawiającymi organy wspólnoty (np. zarząd, rada nadzorcza lub komisja rewizyjna) i regulującymi ich kompetencje,
• ograniczającymi się do przyjęcia konkretnego rozwiązania z Ustawy o własności lokali lub modyfikującymi rozwiązania zawarte w tej ustawie,
• powierzającymi zarząd określonym osobom fizycznym lub prawnym czy jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, z jednoczesnym mniej lub bardziej szczegółowym określeniem ich obowiązków i kompetencji.
W przypadku gdyby umowa powierzająca zarząd nie była wystarczająco precyzyjna, należy do ustalonego w niej sposobu zarządu stosować odpowiednio przepisy

We wszystkich wspólnotach można notarialne powierzyć zarząd zarządcy profesjonalnemu, który przejmuje rolę zarządu wspólnoty. Ustawa nakłada na takiego zarządcę duże wymagania ze względu na odpowiedzialność jaką ponosi.
Sposób zarządu, w tym osoba zarządcy powołanego w umowie powinna zostać ujawniona w dziale III ksiąg wieczystych nieruchomości wspólnej.

Zobacz również serwis: Notariusz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama