reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kiedy mogą cię zlicytować?

Kiedy mogą cię zlicytować?

W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.

Pierwszym przypadkiem, w którym możemy być zagrożeni jest uporczywe i długotrwałe nie płacenie należnych opłat.
Nie płacenie opłat powinno być długotrwałe, co oznacza między innymi, że właścicielowi uchylającemu się od płacenia należy kilkakrotnie doręczyć wezwanie do zapłaty. Sam okres zalegania nie jest decydujący, liczy się wysokość zaległych opłat. Muszą one być na tyle wysokie, aby egzekucja z lokalu miała sens.

Druga grupa przyczyn wystąpienia do sądu z pozwem o sprzedaż lokalu dotyczy uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego, lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej. Licytacja lokalu właściciela naruszającego spokój jest środkiem ostatecznym, dlatego sposób naruszenia i jego intensywność powinny czynić obiektywnie niemożliwym korzystanie z nieruchomości wspólnej, lub z innych lokali.

Stosunki pomiędzy właścicielami lokali są relacjami poddanymi regulacji Ustawy o własności lokali, jak również przepisom Kodeksu cywilnego dotyczącym stosunków sąsiedzkich. Wynika z nich, iż zachowanie właściciela naruszającego porządek domowy, lub czynienie uciążliwym korzystanie z innych lokali ewentualnie nieruchomości wspólnej oceniane będzie przez pryzmat zasad współżycia społecznego i przez cel jakiemu ma służyć prawo własności lokalu danego właściciela.
Zasady współżycia społecznego są normą gwarantującą sprawiedliwe i zgodne z sumieniem orzekanie przez sąd. Właściciel przy korzystaniu ze swojego lokalu jest zawsze ograniczony uzasadnionymi interesami innych właścicieli. Pozwala to wziąć pod uwagę interes innych właścicieli np. w sytuacji gdy ogół mieszkańców opowiedział się za zachowywaniem ciszy nocnej w określonym czasie. Uporczywe hałasowanie może w takiej sytuacji spełniać przesłankę uporczywego zakłócania porządku domowego.

Ostateczną sankcją w przypadkach opisanych powyżej jest sprzedaż mieszkania właściciela, który dopuścił się naruszeń w drodze egzekucji przeprowadzonej na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Przy ocenianiu zasadności wystąpienia do sądu z pozwem o sprzedaż lokalu brany będzie stan rzeczy z chwili wniesienia tego środka. Pamiętać należy, iż po rozpoczęciu postępowania przed sądem właściciel, który będzie chciał uniknąć zlicytowania swojego lokalu przez zapłatę zaległych opłat zobowiązany będzie do pokrycia kosztów procesu.

Właścicielowi, którego lokal został sprzedany w tym trybie, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

W każdym wypadku należy pamiętać, iż zlicytowanie lokalu jest ostatecznym rozwiązaniem, które wymaga solidnego uzasadnienia przed sądem i środek ten jest bardziej „straszakiem” niż często używanym narzędziem.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama