reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Odrębna własność lokalu jest najpełniejszym prawem do władania nieruchomością lokalową. Umożliwia właścicielowi dokonywanie dowolnych rozporządzeń prawem własności za życia, jak również na wypadek śmierci.

Prawo odrębnej własności lokalu możemy sprzedać, obciążyć hipoteką, przenieść w drodze darowizny czy zapisać w testamencie. Jako jedyne z praw dających możliwość władania lokalem, prawo odrębnej własności lokalu możemy obciążyć dożywociem.

Lokal własnościowy uznawany jest na rynku za atrakcyjniejszy niż lokal do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Na nabycie takiego lokalu najłatwiej uzyskać kredyt, ponieważ stanowi on jedno z najlepszych zabezpieczeń kredytu. Należy podkreślić, że niektóre banki nie udzielają np. kredytów pod zabezpieczenie hipoteką na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

Dla lokalu własnościowego obligatoryjnie prowadzona jest księga wieczysta, co jest zaletą w szczególności w dwóch przypadkach:
• gdy występujemy o kredyt
• gdy planujemy sprzedaż lokalu

W księdze wieczystej zawarte są wszystkie najistotniejsze informacje o właścicielu lokalu, jego udziału w nieruchomości wspólnej, ustanowionych obciążeniach i hipotekach, czy wnioskach czekających na rozpatrzenie przez sąd wieczystoksięgowy. Nabywca lokalu od osoby wpisanej w księdze wieczystej korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa transakcji nabycia.

Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Podobnie, co do zasady taka zgoda nie jest wymagana w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro).

W takim przypadku musimy jednak pamiętać, aby planowany sposób użytkowania lokalu przez najemcę był zgodny z przepisami. W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby. Prawo wymaga też w takich przypadkach zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu.

Zobacz również serwis: Najem

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama