reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

W przypadku wystąpienia przez nas o „wykup” lokalu spółdzielczego, czyli przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności lokalu, zarząd spółdzielni zobowiązany jest do podjęcia uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

Uchwała ta powinna określać: oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali, rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych, wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu.

To czy piwnica z której dotąd korzystaliśmy zostanie pomieszczeniem przynależnym do naszego lokalu zależy od terminu podjęcia przez zarząd uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

W przypadku takich uchwał podejmowanych przed nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 roku, w wielu przypadkach piwnice nie zostawały zakwalifikowane jako przynależne do lokalu i zostały potraktowane jako część wspólna nieruchomości.
W przypadku uchwał podejmowanych od 31 lipca 2007 roku muszą one uwzględniać piwnice i inne pomieszczenia gospodarcze jako przynależne do mieszkań, jeżeli były one przyporządkowane do danego lokalu, a władające mieszkaniem osoby faktycznie je użytkowały.

W przypadku uchwał podjętych przez zarządy przed 31 lipca 2007 roku, które zostały następnie zaskarżone i po tym terminie trwało postępowanie sądowe, uchwały takie powinny zostać dostosowane do aktualnych przepisów, tak aby przypisać piwnice jako pomieszczenia przynależne do mieszkań osób je użytkujących.

Wykładnię obecnie obowiązujących przepisów przeprowadził Sąd Najwyższy w wyroku podjętym w 2008 roku (sygnatura akt V CSK 373/08).
W sprawie, której dotyczy wyrok Sądu Najwyższego, zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 roku zaliczył pomieszczenia piwniczne do nieruchomości wspólnej (obok klatek schodowych, pralni, suszarni, wózkowni, wind, zabudowanych wnęk międzypiętrowych, pomieszczeń technicznych i rozdzielni ciepła).

Uchwała zarządu została zaskarżona przez jednego z członków spółdzielni, zainteresowanego tym, aby piwnica, użytkowana przez niego od 1992 roku stała się w jego własnością. Piwnica nie była wymieniona w przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wystawionym w 1992 roku, jednakże zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym spółdzielnia wydała mu piwnicę do użytkowania.

Sąd I instancji przychylił się do stanowiska spółdzielca i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji po apelacji spółdzielni zmienił wyrok i oddalił żądanie spółdzielca, uzasadniając to brzmieniem art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z tym artykułem, decyzję o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych podejmuje zarząd. Sąd uzasadnił swój wyrok także okolicznością, że w danym budynku liczba piwnic różniła się od liczby lokali i miały one zróżnicowaną powierzchnię, tak więc uznanie w takiej sytuacji piwnic za części składowe lokali mogłoby naruszać prawa członków i innych osób.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu II instancji, stwierdzając między innymi, że przyporządkowanie piwnicy (pomieszczenia gospodarczego) do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i z czynności faktycznej (tak jak w rozpatrywanej sprawie).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama