reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. montażu krat czy zabudowy balkonów i loggi.

Z przepisów budowlanych wynika, że instalowanie krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach zabytkowych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, czyli wydziałowi architektoniczno–budowlanemu gminy lub starostwa.
Aby zainstalować kraty w oknach naszego mieszkania, musimy też uzyskać zgodę spółdzielni. Mając taką zgodę, składamy zgłoszenie zainstalowania krat w organie administracji architektoniczno-budowlanej gminy lub Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego delegatury dla konkretnej dzielnicy (taka procedura obowiązuje np. w Warszawie). Organ ten może wyrazić sprzeciw na zainstalowanie krat, jeżeli dokonane byłoby to w taki sposób, że np. od zewnątrz złodziej mógłby się po nich dostać do mieszkania sąsiada.

Kraty powinny być tak zaprojektowane i wykonane, aby nie służyły złodziejom za drabinę do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Gdy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, powinny zostać rozebrane albo wymienione na lepsze i nie stwarzające zagrożeń bezpieczeństwa sąsiadów mieszkających wyżej. Jeżeli sąsiad dobrowolnie nie wykona tych prac, można podjąć interwencję w zarządzie spółdzielni lub poskarżyć się do gminy, która powiadomi inspektora nadzoru budowlanego. Ten, jeśli stwierdzi naruszenie prawa, może nakazać demontaż krat. Zwykle jednak sprawy przed inspektorem nadzoru budowlanego ciągną się latami, więc lepiej skorzystać najpierw z innych sposobów.

Jeżeli po kratach zamontowanych u sąsiada do naszego mieszkania dostanie się złodziej, możemy wystąpić przeciwko sąsiadowi do sądu o odszkodowanie.

Zanim przystąpimy do prac związanych z zabudową balkonu lub loggi, musimy dopełnić następujących formalności:
• uzyskać zgodę spółdzielni na zabudowę
• sporządzić plan zabudowy
• wystąpić do organu architektury i planowania przestrzennego w gminie albo do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w gminie (delegatura dla dzielnicy) ze zgłoszeniem zamiaru zabudowy logii - określamy tu rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych związanych z tą zabudową oraz termin ich rozpoczęcia

Ponieważ zabudowę logii w pewnych przypadkach (w zależności od zakresu prac) można uznać za prowadzenie prac budowlanych wymagających pozwolenia na budowę – trzeba wtedy wystąpić do organu architektury i planowania przestrzennego w gminie albo do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w gminie (delegatura dla dzielnicy) z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Do zgłoszenia albo wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (np. zaświadczenie ze spółdzielni albo odpis z księgi wieczystej jeżeli jest prowadzona dla prawa spółdzielczego). W zależności od potrzeb do zgłoszenia trzeba również dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki czy opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Bez względu na to, czy prace prowadzone są za zgodą właściwego organu czy bez tej zgody, a nawet wbrew tej zgodzie, na właścicielu mieszkania ciążą obowiązki. wynikające z faktu bycia członkiem spółdzielni, z Kodeksu cywilnego (np. zakaz immisji) i z przepisów Ustawy o własności lokali. Dlatego wykonując prace budowlane w swoim mieszkaniu nie możemy zakłócać spokoju sąsiadom ponad miarę.

Prace remontowe i modernizacyjne powinny być prowadzone w tych godzinach, kiedy w bloku lub w kamienicy nie obowiązuje cisza nocna, aby huki oraz hałas powodowany działaniem maszyn nie zakłócały wypoczynku sąsiadom.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama