reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czas trwania najmu

Czas trwania najmu

Określenie czasu trwania najmu ma zasadnicze znaczenie, ponieważ od tego na jaki czas zawieramy umowę zależy proces jej zakończania. Dotyczy to przede wszystkim rozwiązania umowy w drodze wypowiedzenia.

Umowa najmu może być zawarta na czas:

- oznaczony (na 3 miesiące, na 1 rok, na 2 lata, do 31 lipca 2010 roku) bądź;
- nie oznaczony (czyli na czas nie wskazany w umowie).

Ważne jest to, że to strony umowy same wybierają, czy chcą zawrzeć umowę na czas określony, czy też na czas nie określony. Wola stron ma tu decydujące znaczenie, przepisy prawne wskazują jedynie na dwie ogólne możliwości w tym zakresie (najem na czas określony bądź na czas nieokreślony). Wybór ten ma duże znaczenie ze względu na późniejsze rozwiązanie umowy, a konkretnie na tryb i terminy jej wypowiedzenia.

Zawierając umowę najmu na czas nieokreślony powinniśmy w jej treści bezpośrednio zapisać, że „strony zawierają umowę na czas nie określony (nie oznaczony)”. Jeżeli strony w umowie nie wskażą żadnego terminu (np. zwyczajnie zapominając o tym), to wtedy tak umowę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Najem taki trwa dopóki jedna ze stron nie zdecyduje się na jego rozwiązanie (np. w drodze wypowiedzenia) .

Umowa zawarta na czas oznaczony może być określona poprzez konkretną datę końcową, podanie terminu określonego w dniach, miesiącach, bądź latach. Umowę zawartą na okres życia danego człowieka poczytuje się również jako umowę podpisaną na czas określony tj. na okres życia konkretnie wskazanej osoby. Takie stanowisko wynika z orzecznictwa i znajduje swoje uzasadnienie w tym, że osoba taka powinna korzystać z większej ochrony prawnej oraz bezpieczeństwa jakie daje jej prawo.

Jan Kowalski wynajął Pawłowi Malinowskiemu mieszkanie zapisują w umowie, że będzie mógł w nim mieszkać do śmierć. W świetle orzecznictwa umowa taka jest zawarta na czas nieokreślony.

Pamiętać należy, że umowy zawierane na czas określony korzystają z większej ochrony prawnej. Wynika to od tego, że zapisując w umowie, że najem będzie trwał
2 lata to zarówno, najemca chce być pewien tego, że będzie mógł korzystać z rzeczy przez ten czas, jak i wynajmujący chce mieć pewność co do tego, iż przez 2 lata będzie miał zagwarantowany czynsz. W przypadku, gdy strony zastrzegają sobie możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas określony powinny w umowie wyraźnie wskazać przypadki, w których dana umowa może być rozwiązana (wypowiedziana). Ponieważ z zasady umowa zawarta na czas określony, nie może być wcześniej wypowiedziana i rozwiązuje się automatycznie z datą jej końca.

Pamiętać należy, że najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony. Taka regulacja ma na celu ograniczanie umów o zbyt długich terminach, co też w pewnym stopniu wpływa na pewność działań dokonywanych przez strony w zakresie korzystania z przedmiotu najmu. Termin ten od 2009 roku zostanie przedłużony do 30 lat.

Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nie oznaczony. Taki zapis pozwala stronom na dalsze trwanie w stosunku najmu. Co zapewnia pewność zarówno stronie wynajmującej rzecz jak i najmującej rzecz.

Podstawa prawna: art. 659. § 1, art. 661 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama