reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki najemcy – za co odpowiada osoba biorąca mieszkanie w najem

Obowiązki najemcy – za co odpowiada osoba biorąca mieszkanie w najem

Wzięcie danego mieszkania lub lokalu w najem wiąże się z pewnymi obowiązkami. Część tych obowiązków wynika bezpośrednio z przepisów prawa, a część z nich może być swobodnie ustalana przez strony. Zależy to od tego czy najemca w umowie zobowiąże się do ponoszenia zaproponowanych przez wynajmującego obowiązków.

Najważniejszym obowiązkiem jaki spoczywa na najemcy jest terminowa opłata czynszu tzn. w terminie określonym w umowie najmu. Jeżeli w umowie nie wskazano terminu płatności czynszu to wtedy zastosowanie znajdują regulacje kodeksowe, z których ogólnie wynika, że czynsz powinien być płacony z góry do dziesiątego każdego miesiąca. 

Dodatkowo na najemcy ciąży obowiązek dokonywania opłat związanych z pobieraniem energii elektrycznej, gazu, wody, odbioru śmieci i nieczystości (nie jest to oczywiście nakaz bezwzględny, ponieważ część z tych opłat może uiszczać wynajmujący, jeśli wynika to z treści umowy). Zazwyczaj opłaty te są pobierane wraz z czynszem przez wynajmującego, chyba że najemca ma bezpośrednio podpisane umowy z dostawcami w/w mediów i wówczas to on sam będzie opłacał dane rachunki.

Pozostałe obowiązki najemcy wiążą się z prawidłowym używaniem lokalu, przestrzeganiem porządku domowego, dokonywaniem drobnych napraw związanych z utrzymaniem mieszkania w odpowiednim stanie technicznym oraz higienicznym.
Kodeks cywilny i ustawa o ochronie lokatorów wymienia dosyć dokładnie obowiązki, które dotyczą najemcy, a są to:

  • - drobne naprawy podłóg, drzwi i okien;
  • - malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych;
  • - drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.
  • - naprawa i konserwacja mebli pozostawionych w mieszkaniu, trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej, osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych.

Obowiązek prawidłowego korzystania z lokalu wiąże się wcześniej ustalonym sposobem używania lokalu, a jeśli takich ustaleń nie dokonano w umowie to należy stosować się do sposobu odpowiadającego właściwościom i przeznaczaniu danego lokalu.

Jeśli „X” wynajął od „Y” lokal w środku osiedla mieszkaniowego lokal z zamiarem otwarcia w nim sklepu spożywczego (taki był zapis w umowie), to nie może on po pewnym czasie zlikwidować sklepu i otworzyć w tym miejscu np. dyskoteki, gdyż takie działanie jest sprzeczne z postanowieniami umowy i przeznaczeniem lokalu oraz narusza jednocześnie porządek domowy i godzi w interesy mieszkańców osiedla. 

Wypada zwrócić szczególną uwagę na obowiązek zachowania porządku domowego, co oznacza, że nie można utrudniać innym osobom np. sąsiadom korzystania z ich własnych lokali. Dotyczy to przede wszystkim częstego zakłócania ciszy nocnej, jak i innych uciążliwych czynność tego typu, które powodują utrudnienia dla osób zamieszkujących dany budynek. Naruszanie tego obowiązku może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem najmu ze strony wynajmującego.
Wymienione powyżej czynności nie stanowią zamkniętej grupy i mogą być przez strony zmienione. Część z nich, wynajmujący może wziąć na siebie, jak również z części z nich można zrezygnować. Istnieje również możliwość rozszerzenia zakresu obowiązków o dodanie konkretnych i bardziej szczegółowo określonych czynności do, których wykonywania zobowiąże się najemca (np. dbanie o pozostawione w mieszkaniu kwiaty itp.).

Podstawa prawna: art. 669, 681, 685 kc., art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama