| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zioła > Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Uprawa Rozmarynu

Najlepszym stanowiskiem do uprawy Rozmarynu jest stanowisko ciepłe, słoneczne i niewystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Rozmaryn nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich w składniki odżywcze. Ważne, aby podłoże zawierało dość dużo wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Rozmarynu. Roślinę należy regularnie nawozić nawozem organicznym w okresie wegetacji – od wiosny do końca lata. Ważne aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni Rozmarynu, gdyż wówczas cała roślina uschnie.

Zobacz także: Zioła na kaszel

Uprawa Bazylii

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Bazylia lubi miejsca nasłonecznione, ale nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Słońce może powodować przebarwienia liści Bazylii. W uprawie tej rośliny istotna jest gleba – najlepsza będzie żyzna, spulchniona i kwaśna. Pamiętajmy aby regularnie, dość obficie podlewać Bazylię do podstawki. Jeśli na liściach Bazylii pojawiły się plamy, to znak, że zioło stoi w miejscu o zbyt dużej wilgotności powietrza.

Uprawa Lebiodki pospolitej – Oregano

Lebiodka pospolita to zioło na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Roślina ta preferuje gleby suche i lekko zasadowe. Ze względu na to, że Lebiodka wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia aby nie zagłuszyły jej inne rośliny. Jeśli chcemy żeby Lebiodka wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Najlepszym momentem na przesadzenie Lebiodki do gruntu jest połowa maja – wówczas będziemy mieli pewność, że roślina nie przemarznie.

Cząber ogrodowy – uprawa

Cząber, tak jak Lebiodka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Gleba dla Cząbra powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, a także zawierająca dużą ilość wapnia. Pamiętajmy o podlewaniu rośliny, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy. Warto również regularnie spulchniać podłoże i odchwaszczać Cząber. Ważne – Cząber jest rośliną, która nie lubi przesadzania, dlatego wybierzmy dla niego miejsce na stałe.

Uprawa Szałwii

Szałwia dobrze się czuje w miejscach słonecznych i ciepłych, o żyznej, zasadowej, spulchnionej i wilgotnej glebie. Pamiętajmy, że po okresie kwitnienia Szałwię należy dość mocno przyciąć – roślina dzięki temu będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię, możemy wykorzystać zarówno sadzonki, jak i rozmnożyć ją poprzez wysiew nasion.

Uprawa Majeranku

Majeranek to zioło, które najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Glebą odpowiednią do uprawy Majeranku jest gleba przepuszczalna, lekka z dodatkiem próchnicy i wapnia. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu tej rośliny, gdyż Majeranek źle sobie radzi na suchym podłożu.

Uprawa Mięty pieprzowej

Zobacz także: Zioła dla niemowląt

Najlepszą glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta to roślina o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze –  wymaga regularnego nawożenia. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Pamiętajmy, że Mięta pieprzowa nie powinna być zagłuszona przez rośliny rosnące w pobliżu. Zioło zbieramy na początku okresu kwitnienia – wtedy, gdy pojawią się pierwsze kwiaty.

Zobacz także: Zioła dla diabetyków

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »