| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Jak założyć staw hodowlany?

Jak założyć staw hodowlany?

Założenie stawu hodowlanego warto rozpocząć od przemyślanego projektu. Czy zakładając staw potrzebne jest zezwolenie? O czym warto pamiętać budując staw hodowlany? Jak radzić sobie z glonami w stawie?

Zezwolenie na staw hodowlany

Zanim przystąpimy do budowy stawu w pobliżu ujęcia wody, należy postarać się o niezbędne pozwolenie wodnoprawne. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu korzystać ze zbiornika. W Wydziale Budownictwa i Architektury, który znajduje się w naszym Starostwie Powiatowym, uzyskamy konkretne informacje oraz koszt takiego zezwolenia. Woda płynąca jest bowiem własnością państwa i warto przed jakąkolwiek inwestycją zapoznać się z prawem wodnym.

Sprawa ma się trochę inaczej, jeżeli chcemy wybudować staw z wodą stałą. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z wód powierzchniowych, a jedynie wykopać zbiornik na ziemi podmokłej – nie potrzebujemy zezwolenia na jego budowę. Należy jednak pamiętać, że staw nie może być wówczas połączony z żadnym odpływem i dopływem rzeki, ani innego ujęcia wody.

Budowa stawu – o czym warto pamiętać?

Budując staw obok niezbędnego zezwolenia jest również bardzo istotna jego  powierzchnia i głębokość. Należy również zastanowić się – jeszcze na etapie projektowania stawu – jakie ryby w nim zamieszkają i dobrze przemyśleć wymianę wody w zbiorniku. Głębokość stawu ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy czy ryby będą mogły w nim przezimować. Wymiana wody wpływa na czystość naszego zbiornika. W stawach z wodą stałą zabieg ten jest nieco trudniejszy. Należy jeszcze wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ochrony środowiska.

Glony w stawie

W dużych zbiornikach wodnych łatwiej zachować równowagę biologiczną i co za tym idzie, glonów jest znacznie mniej. Jeżeli jednak mamy problem z glonami lub chcemy go po prostu uniknąć – warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze staw możemy częściowo zacienić – wysokimi bylinami i krzewami. Lepiej nie budować stawu w okolicy dużych drzew, gdyż korzenie mogą uszkodzić dno i zanieczyszczać powierzchnię liśćmi. Po drugie, nie przesadzajmy z nawozami, które zasilają glony w substancje odżywcze. Nie przekarmiajmy również ryb. Pożywienie powinniśmy dostarczać raz dziennie i to w takiej ilości, którą ryby zjedzą w ciągu kilku minut. Warto również pamiętać, aby ilość ryb była dostosowana do wielkości zbiornika wodnego. Jeżeli ryb jest zbyt dużo ilość tlenu może być dla nich niewystarczająca.

Zobacz także:  Liny w stawie – hodowla i pielęgnacja

Zobacz także: Najlepsze ryby do oczka wodnego

Zobacz także: Jak zrobić własny staw?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »