| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Zbiorniki wodne w ogrodzie

Zbiorniki wodne w ogrodzie

Basen, oczko wodne, staw – zbiorniki wodne są efektownym elementem ogrodu, pod warunkiem, że są przemyślane i starannie wykonane.

Jak zbudować zbiornik wodny?

Najpierw musimy go wykopać. Kształt dopasowujemy do naszego projektu. Możemy też wykorzystać nieckę i ustawić ją w ziemi. Następnym krokiem jest wylanie basenu betonem – wykonanie podłoża i ścian. Mając w planach jedynie oczko wodne ten etap możemy pominąć. Nie musi ono być takie stabilne jak zbiornik kąpielowy.

Następnie musimy zająć się hydroizolacją zbiornika, czyli zapobiec wyciekaniu wody. Powinniśmy zamontować także odpływ i dopływ. Hydroizolację tworzy się zazwyczaj przy pomocy folii PVC o odpowiedniej grubości. Możemy też zastosować droższy materiał – kupić siatkobeton.

Do zasilania naszego zbiornika nadaje się woda rzeczna i woda deszczowa. Mamy również możliwość pompowania wody ze studni lub po prostu podłączenie się do wodociągu. Bardzo ważny jest także wybór filtrów czy pomp wodnych. Jeżeli w naszym ogrodzie ma znaleźć się basen możemy pomyśleć o podgrzewaczu wody. Nie zapomnijmy też o odpowiednim oświetleniu.

Filtrowanie wody w basenie kąpielowym może wspomagać technologia samooczyszczania wody przy pomocy odpowiednich roślin czy kruszyw oraz stosowanie urządzeń typu skimmer – technologia ta pomoże nam połączyć funkcję basenu kąpielowego z roślinami w jego obrębie a także podzielić zbiornik między te dwie funkcje.

Zobacz także: Staw w ogrodzie – jesienne prace

Rośliny wodne

Rośliny wodne mogą być doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie naszej kompozycji. Możemy wybierać spośród roślin żyjących w wodach płytkich i głębszych. Rośliny rosnące pod wodą z unoszącymi się na powierzchni liśćmi są najcenniejszymi roślinami dla naszych zbiorników. Liście pływające po powierzchni wody chronią ją przed nadmiernym nagrzaniem. Najpopularniejszymi zwierzętami wpuszczanymi do stawów czy oczek wodnych są karpie, jesiotry, liny. W oczku można spotkać także żaby, traszki i żółwie. W doborze roślin i zwierząt bierzmy pod uwagę temperaturę w jakiej żyją dane organizmy i odczyn pH wody – możemy go regulować przy pomocy torfu lub filtrów.

Zobacz także: Ryby w oczku wodnym

Kaskada, fontanna

Dodatkowo nasz zbiornik możemy ożywić dodając do niego kaskady czy fontanny. Jeżeli przepływ wody ma się odbywać bez ingerencji pomp, mamy do czynienia z kaskadami. Formy są nieograniczone i zależą tylko od naszej wyobraźni.
Jak widać zbiornik wodny w naszym ogrodzie nie musi być tylko ładnym dodatkiem, lecz także miejscem gdzie zadomowią się inne organizmy, dlatego zastanówmy o jakim zbiorniku marzymy i jakie tak naprawdę ma on spełniać funkcje.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Basen, oczko wodne, staw – zbiorniki wodne są efektownym elementem ogrodu, pod warunkiem, że są przemyślane i starannie wykonane. Fot. Fotolia
Basen, oczko wodne, staw – zbiorniki wodne są efektownym elementem ogrodu, pod warunkiem, że są przemyślane i starannie wykonane. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK