| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Woda w ogrodzie > Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.

Woda w ogrodzie może urozmaicać tereny zieleni na różne sposoby. Duże lustro wody może rozjaśniać wnętrze ogrodu poprzez odbijanie światła słonecznego. Fontanny, czy źródełka wprowadzają ruch i dynamikę oraz przyjemny odgłos szemrzącej wody. Przed przystąpieniem do konkretnych prac we ogrodzie warto zastanowić się nad właściwym ulokowaniem wodnego zakątka w ogrodzie. Pozwoli to na uniknięcie błędów w zakresie kształtu i głębokości oczka, doboru odpowiednich roślin, czy ozdobnych ryb.

Wielkość oczka wodnego powinno być proporcjonalne do wielkości działki. W mniejszych ogrodach o wielkości do kilkuset metrów kwadratowych lepiej prezentować się będą niewielkie betonowe lub murowane stawki lub źródełka. Większe jeziorka lub stawy będą się dobrze prezentować jeśli będą miały odpowiednia oprawę – drzewa, krzewy, odpowiednich wykończeń brzegów oraz roślin wodnych. Na to wszystko potrzeba większych, odpowiednich powierzchni ogrodowych. W małych ogrodach dużo bardziej naturalnie i elegancko prezentować się będą nieduże fontanny, miniaturowe źródełka i inne ogrodowe urządzenia wodne montowane np. w ścianach.

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Kształt zbiornika zależy głównie od otoczenia i stylu ogrodu. W ogrodach o prostych, geometrycznych kształtach sztucznie będzie wyglądać oczko o swobodnej, falistej linii brzegowej. Tam najlepiej wybrać kształty prostokąta, kwadratu lub okręgu.

Zobacz także: Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu?

Jeśli mamy ogród w stylu naturalistycznym, swobodnym, gdzie rośliny nie są kształtowane, a ścieżki są prowadzone nieregularnie, możemy urządzić większe, nieregularne jeziorko. Możliwe jest też stosowanie w takich ogrodach geometrycznych form ale będą one lepiej wyglądały, jeśli ich regularne brzegi i krawędzie zmiękczymy w kilku miejscach roślinnością.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »