| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Trawnik > Ekspert radzi: Jak założyć trawnik?

Ekspert radzi: Jak założyć trawnik?

Jak stworzyć piękny trawnik wokół domu? Aby trawa była gęsta i zielona, zanim założymy trawnik musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże w ogrodzie, a także regularnie podlewać i nawozić założony już trawnik. W późniejszym okresie nie należy zapomnieć również o bieżącej pielęgnacji trawnika oraz o jego koszeniu. Zobacz poradnik.

W przypadku wyniku pH 7,0–8,0, konieczne okażą się nawozy zakwaszające. Co ważne – dopiero po około 2 tygodniach od zastosowania nawozów, podłoże będzie gotowe do wysiewu. Jeśli zależy nam na wsparciu ekspertów można zgłosić do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin czy też prywatnego laboratorium, gdzie do wyników analizy kwasowości gleby dołączane są rekomendacje dotyczące zalecanego nawozu. 

Zobacz także: Jak zbadać skład gleby? Poradnik

Zobacz także: Wyniki badań gleby – jak poprawić jej skład

Podlewanie trawnika – który sposób wybrać?

Jeśli chcesz by Twój trawnik cieszył oczy soczystą zielenią musisz przemyśleć kwestię nawadniania.  Sposób podlewania jest oczywiście ściśle powiązany z wielkością trawnika i zasobnością Twojego portfela. Znaczenie ma również struktura podłoża, odmiana traw czy częstotliwość koszenia. Najpopularniejsze metody nawadniania to podlewanie wężem lub konewką, zraszacze, system węży z otworami na powierzchni oraz sieć węży, osadzonych  delikatnie pod powierzchnią

Najczęściej wybieranym sposobem podlewania są zraszacze, które nie wymagają dużego zaangażowania od właściciela ogrodu, a jednocześnie skutecznie realizują swoją funkcję.

Wybór zraszacza jest uzależniony od rodzaju powierzchni i jej wielkości. Na przykład na działkach prostokątnych  sprawdzi się urządzenie wahadłowe lub wężowe.

Na małych powierzchniach optymalne będą zraszacze statyczne lub obrotowe,  ponieważ równomierne rozprowadzą wodę po całym terenie.  Podstawową zaletą nawadniania poprzez zraszacze jest fakt, że ich instalacja nie wymaga ingerencji w powierzchnię. Wyjątkiem są oczywiście zraszacze automatyczne, które przydają się na dużych powierzchniach. W tym przypadku przed założeniem trawnika trzeba zakopać węże, które będą doprowadzały wodę i zamontować przy nich, samoczynnie wysuwające się pod wpływem ciśnienia, zraszacze. Po takiej ingerencji w profil powierzchni należy ją wyrównać, a przed wysiewem odczekać 3, do 4 tygodni, by gleba „osiadła”.

Sianie trawy – jaką trawę wybrać?

Jesteś już o jeden krok od siania trawy – ten krok to nawożenie przedsiewne.  Na przegrabioną glebę należy rozsypać nawóz bogaty w fosfor, potas bądź azot i dokładnie wymieszać go z ziemią, powtórnie grabiąc powierzchnię.  Należy pamiętać, że nawozy azotowe powinny być aplikowane chwilę przed wysiewem.  Po przedsiewnym nawożeniu nareszcie można zabrać się za  sianie trawy.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK