| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Jakie rośliny egzotyczne możemy uprawiać w ogrodzie w polskim klimacie?

Jakie rośliny egzotyczne możemy uprawiać w ogrodzie w polskim klimacie?

Niewiele osób wie, że w polskim klimacie można uprawiać wiele roślin egzotycznych. Istnieje wiele gatunków, które przy odpowiedniej trosce i ochronie potrafi z powodzeniem rosnąć w Polsce.

Butia Capitata

Palma pierzasta o wspaniałym wyglądzie i liściach zielono niebieskich. Dorasta do 6m wysokości. Pochodzenie Brazylia. Owoce palmy wykorzystywane są do wyrobu wina oraz przetworów. Ziemia lekka , stanowisko słoneczne. Wytrzymuje temperatury do -12°C , natomiast zabezpieczona do -18°C. Pień dobrze zabezpieczony np. agro-włókniną wytrzyma mróz -23°C ,a wiosną wypuści nowe piękne pierzaste liście.

Zobacz także: Co to są rośliny palmowate?

Chamaerops humilis (Karłatka)

Palma pochodzenia europejskiego, występująca w rejonie śródziemnomorskim oraz Morza Czarnego. Dorasta do 8m wysokości. Lubi ziemie przepuszczalną i pełne słońce. Polecana do mieszkań ze względu na ich trwałość i odporność na suche powietrze. Hodowana w gruncie wytrzymuje do -13°C , a zabezpieczona do -17°C.

Juki

Juka to bardzo popularna roślina, której naturalnym środowiskiem są bardzo ciepłe, charakteryzujące się suchością i jałowością tereny. Występują w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i na Azorach. Roślina ta jest z powodzeniem uprawiana w ogrodach i domach, jako ozdoba, ze względu na łatwość hodowli oraz atrakcyjność wizualną. Są dość łatwe w uprawie, pod warunkiem zapewnienia im dobrego oświetlenia. Preferują lekką i przepuszczalną glebę. Należy podlewać umiarkowanie, można przesuszać zimę, jak również umiarkowanie nawozić.

Juka Brigida

Juka Brigida pochodzi z północnego Meksyku, gdzie rośnie na skalistych i stromych wzgórzach pustynnych. Ta wiecznie zielona roślina, ma twarde, mieczowate liście zakończone ostrym kolcem, które zebrane są w gęstą rozetę. Spośród liści, od marca do kwietnia wyrastają stojące i długie kwiatostany. Na łodygach o długości 60-120cm pojawiają się przepiękne kremowo-białe kwiaty w kształcie dzwonów, które tworzą sześćdziesięciu centymetrową wiechę. jest odporna na susze i mrozy. Idealna do uprawy, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jesienią i zimą, należy chronić koronę juki przed opadami, aby do serca nie dostała się woda. Mrozoodporna do -20°C, przy zapewnieniu suchego stanowiska.

Zobacz także: Daktylowiec, feniks (Phoenix)

Yucca rostrata niebieska

Yucca rostrata niebieska to drzewiasta, bardzo rzadka, niebieska odmiana Yuki Rostraty. Pochodzi z Meksyku. Nie straszne jej polskie zimy - jest odporna na mrozy nawet do -22°C. Jest jedną z najpiękniejszych spośród wszystkich gatunków juk wykształcających pień. Między wiosną a latem kwitnie kremowo-białymi, dzwonkowatymi kwiatami. Jej kwiatostany osadzone na łodygach o długości 1-2m i zebrane są w stojące wiechy wyrastające ponad liście.  Lubi słońce i ziemię jałową, piaszczystą i suchą. Wytrzymuje nie tylko ekstremalne upały i susze, ale - co szczególnie warte podkreślenia - mrozy, nawet do -22°C.Jesienią i zimą, należy chronić koronę juki przed opadami, aby do serca nie dostała się woda. To roślina dość szybko rosnąca, idealnie nadającą się do polskiego klimatu, jednak mało osiągalna na rynku europejskim. Jest jedną z najbardziej poszukiwanych i docenianych przez znawców Juką.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK