| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Morwa indyjska (Morinda citrifolia)

Morwa indyjska (Morinda citrifolia)

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Morwa indyjska naturalnie występuje na terenach rozciągających się od Indonezji aż do Australii. Bardzo często stosowana jest jako roślina lecznicza. Ze względu na przystosowanie się do trudnych warunków, Morwa indyjska nadaje się do uprawy w każdym możliwym miejscu.

Morwa indyjska to zimozielona roślina, która w środowisku naturalnym dorasta do rozmiarów niewielkiego drzewa lub dość dużego krzewu. Morwa indyjska osiąga nawet do 6 m wysokości. Ze względu na to, że potrafi się przystosować do trudnych warunków otoczenia, może rosnąć na różnorodnych glebach.

Zobacz także: Wrzos w ogrodzie

Gleba odpowiednia dla Morwy indyjskiej (Noni)

Morwa indyjska nie potrzebuje specjalnie dobranej gleby, poradzi sobie nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze, również kwaśnych, zasadowych, suchych oraz bardzo wilgotnych. Morwę indyjską możemy posadzić również na stanowisku narażonym na działanie wiatru oraz w glebie o dużym zasoleniu. W zasadzie można ją uprawiać w każdych warunkach.

Zobacz także: Rośliny lecznicze w ogrodzie

Owoce Morwy indyjskiej

Owoce Morwy indyjskiej mają charakterystyczny wygląd – są wielkości średniego kurzego jaja i w zależności od stopnia dojrzałości mają biały lub lekko żółtawy kolor. Owoce Morwy doceniamy także ze względu na zawarte w nich cenne składniki – węglowodany, błonnik, białko, liczne witaminy i minerały. Jasnożółty soczysty miąższ Morwy, w którym znajdują czerwone nasiona o podłużnym kształcie, bogaty jest w liczne składniki odżywcze.

Morwa indyjska ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dawniej była nazywana też aspiryną starożytności. Pamiętajmy jednak, że efekty kuracji Morwą nie są w żaden sposób potwierdzone naukowo, dlatego należy uważać przy zakupie jakichkolwiek preparatów wykonanych z Morwy indyjskiej.

Uprawa Morwy indyjskiej

Zobacz także: Dalie, Georginie – pielęgnacja

Morwę indyjską można rozmnażać poprzez sadzonki oraz poprzez wysiew nasion. Niestety nasiona bardzo długo kiełkują, dlatego też nie jest to roślina dla osób niecierpliwych. Maksymalnie kiełkowanie może trwać nawet 12 miesięcy. Aby przyspieszyć czas kiełkowania Morwy indyjskiej, możemy namoczyć ziarna w czystej wodzie a  następnie naciąć lub przekłuć poszczególne sztuki. Moczenie ziaren Morwy indyjskiej powinno trwać około dwóch dni, a nacięcia powinny być wykonane w taki sposób, aby nie doprowadzić do uszkodzeń zarodków. Ten zabieg sprawi, że nasiona szybciej staną się wilgotne i łatwiej wykiełkują.

Zobacz także: Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Fot. Fotolia
Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »