| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Wrzos w ogrodzie

Wrzos w ogrodzie

Wrzos w ogrodzie jest jednym z najpiękniejszych widoków jaki może zafundować nam jesień. Warto go podziwiać we własnym ogrodzie.

Wrzosy to niskie, zimozielone krzewinki o kwiatach jasnofioletowych, białych lub w różnych odcieniach różu. Rośliny te są bardzo łatwe do uprawy, szybko rosną i idealnie nadają się do zagospodarowania dużej powierzchni. Wrzosy kwitną długo i w dużych ilościach, między sierpniem a końcem września – w tych miesiącach niewiele jest w ogrodzie roślin, które mogą tak cieszyć nasze oko. Wrzos jest atrakcyjny także wtedy, gdy nie kwitnie – jego liście przybierają ciemnozielony, seledynowy, żółty lub pomarańczowy kolor.

Zobacz także:  Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

W jakiej ziemi sadzić wrzos?

Wrzosy rosną w słonecznych miejscach w przepuszczalnej, mało urodzajnej glebie (pH 3,5–5,0). Preferują suche miejsca, w których zimą i jesienią nie będzie gromadzić się woda. W wilgotnej glebie ich korzenie zaczynają gnić. Wrzos będzie słabo wzrastał także wtedy, gdy posadzimy go w zwykłej, ogrodowej ziemi.
Tam gdzie chcemy posadzić wrzosowisko należy zdjąć około 15 cm ziemi i rozłożyć w tym miejscu kwaśny torf. Rabatę trzeba też przekopać na głębokość szpadla. Zamiast torfu możemy użyć specjalnego podłoża przeznaczonego dla wrzosów, dostępnego w sklepach ogrodniczych. Rośliny są zwykle uprawiane i sprzedawane w pojemnikach. Możemy je sadzić cały sezon, lecz najlepszym okresem do tego jest wrzesień, kwitną wówczas najbardziej okazale. Wrzosy sadzimy w odstępach 20–30 cm. Najlepiej czują się w dużych grupach i na większych przestrzeniach. Po posadzeniu krzewinek, rabatę należy wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory. Dzięki temu zapobiegniemy zbyt szybkiemu wysychaniu gleby. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ wrzosy mają bardzo płytki system korzeniowy i woda, którą gromadzą, pochodzi tylko z jednej warstwy podłoża.

Zobacz także:  Wrzosy w doniczce

Bez przesady z pielęgnacją

Wrzosy nie przepadają za zbyt dużą wilgocią, ale nie możemy o nich zapmnieć podczas upalnych, suchych dni. Lepiej podlewać je wtedy częściej, ale małą ilością wody.Wiosną musimy zasilić krzewinki wieloskładnikowym nawozem mineralnym, jednak w tym przypadku także należy zachować umiar. Wrzos nie przepada bowiem za nadmiernym odżywianiem, dlatego zalecane jest zastosowanie najniższej dawki podanej na opakowaniu. Najlepszy nawóz dla wrzosu to taki, który będzie wnikał w glebę powoli.

Zobacz także: Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?


Krzewinki należy co roku przycinać, dzięki czemu wrzos kwitnie intensywniej, a ich kępy ładnie się formują.
Zima nie jest niebezpieczna dla tych roślin, warto jednak okryć je podczas pierwszych przymrozków. Najlepiej w tym celu użyć sosnowych gałęzi – jeśli zdecydujemy się na okrycie roślin liśćmi, narazimy wrzos na gnicie z powodu braku dostępu powietrza.

Wrzosy są mile widziane w towarzystwie drzew i krzewów iglastych. Wsród nich możemy posadzić rośliny, które podobnie jak one, lubują się w kwaśnej glebie i słońcu. Azalia, brukentalia ostrolistna, dabecja kantabryjska, golteria rozesłana, kalmia wąskolistna, wrzosiec krwisty – wszystkie te kwiaty będą się atrakcyjnie prezentowały w towarzystwie wrzosów.

Zobacz także: Szybko rosnące drzewa iglaste

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK