| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny ogrodowe > Rudbekie – jesienne kwiaty

Rudbekie – jesienne kwiaty

Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Ze względu na to, że rudbekie kwitną bardzo długo – od lipca aż do przymrozków – stanowią one ładny element dekoracyjny naszych ogrodów. Duże kwiaty rudbekii przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz ogród jest jeszcze bardziej kolorowy.

Istnieje ponad trzydzieści gatunków rudbekii, do których zaliczamy rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Rudbekie osiągają od 30 cm aż do 2 m wysokości – zależnie od gatunku.

Rudbekie jednoroczne

Do rudbekii jednorocznych zaliczamy między innymi rudbekię owłosioną – roślinę, która naturalnie rośnie na preriach. Kwiaty rudbekii owłosionej są żółte, pomarańczowe lub rdzawe z czarną, wystającą główką. Przez to Amerykanie nazywają rudbekię owłosioną „czarnooką Zuzanną”. Najlepszym stanowiskiem dla rudbekii owłosionej będzie stanowisko słoneczne z przepuszczalną, żyzną i nieco wilgotną glebą. Ze względu na to, że jest to roślina jednoroczna, wysiewamy ją z nasion. Gdy tylko miną wiosenne przymrozki powinniśmy zasiać nasiona rudbekii.

Rudbekie wieloletnie

Do najpopularniejszych odmian rudbekii wieloletnich należy między innymi rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida). To bardzo efektowna odmiana rudbekii – osiąga wysokość 40–60 cm. Liście i łodygi rudbekii błyskotliwej są pokryte włoskami. Rudbekia błyskotliwa kwitnie od lipca aż do połowy listopada. Rudbekia najlepiej wygląda wtedy, gdy tworzy duże kępy kwiatów.

Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?

Inną odmianą rudbekii wieloletniej jest rudbekia naga (Rudbeckia laciniata). W przeciwieństwie do rudbekii błyskotliwej, jej liście i łodygi nie mają włosków. Rudbekia naga osiąga nawet do 2 m wysokości, przez co wymaga podpór. W naszych ogrodach możemy spotkać odmiany o koszyczkach pełnych języczkowatych kwiatów – odmiana Golden Glow.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Fot. Fotolia
Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »